Evropské formuláře

Evropské formuláře mají jednotný formát, jsou k dispozici ve všech oficiálních jazycích EU a jsou vytvořeny tak, aby v kterékoli členské zemi pracovníci příslušné instituce získali potřebné informace i přesto, že je formulář vystaven v cizím jazyce.

Občané, kteří cestují z různých důvodů do jiného členského státu (pracovat, studovat apod.), by se měli před odjezdem informovat o tom, zda a jaké formuláře s sebou potřebují. Evropské formuláře vydávají kompetentní instituce (v ČR např. ČSSZ, úřad práce, zdravotní pojišťovna) buď přímo, nebo na základě předložené žádosti. Některé formuláře (např. E001) jsou určeny pouze pro výměnu informací mezi institucemi různých států.

Obsah

Přehled jednotlivých řad evropských formulářů

Zdravotní péče při pobytu v jiné zemi, než je země pojištění

Důchodce a jeho stěhování do jiné členské země

Zůstanete nadále pojištěn v ČR, kde za vás bude státem placeno pojistné. Jedinou podmínkou zde je, že nepobíráte důchod také v zemi nového bydliště. K čerpání zdravotní péče v nové zemi pobytu pak budete potřebovat Formulář E 121 Potvrzení pro registraci důchodců a aktualizaci seznamů. Formulář vám vystaví vaše zdravotní pojišťovna v ČR. Také Česká správa sociálního zabezpečení potvrzuje ve formuláři některé údaje a poté zasílá zpět na pobočku zdravotní pojišťovny.

Na základě formuláře E121 vám bude na území státu bydliště poskytována veškerá zdravotní péče za stejných podmínek jako místním důchodcům (v některých zemích např. v případě potřeby obdržíte lékařskou péči zcela zdarma, v některých státech je však třeba platit spoluúčast).Česká zdravotní pojišťovna, u níž jste byl pojištěn, bude instituci v místě bydliště, která vás registrovala, hradit jednou ročně náklady na Vaši zdravotní péči.

Pokud pojedete zpět na návštěvu České republiky, budete zde mít po dobu pobytu nárok na nutnou zdravotní péči. Pro tento účel si u instituce, která vás v zemi nového bydliště zaregistrovala, vyzvedněte Evropskou kartu zdravotního pojištění. Tu předložte v ČR některé ze zdravotních pojišťoven, popřípadě přímo u lékaře. Stejně postupujte, pokud pojedete na krátkodobou návštěvu do jakékoliv jiné země EU (také Norska, Lichtenštejnska, Islandu).

Jestliže jste teprve žadateli o český důchod a hodláte se stěhovat, bude vám k prokázání českého pojištění v nové zemi do doby přiznání důchodu sloužit formulář E 120.

Vše výše uvedené platí také pro nezaopatřené rodinné příslušníky pojištěnce.

Pracovník a jeho rodina bydlí mimo zemi pojištění

Tuto situaci lze řešit pomocí formuláře E 106, o jehož vystavení může požádat český pojištěnec, který je pojištěn z titulu výkonu výdělečné činnosti na území jedné členské země, a přitom bydlí na území jiného státu. Zdravotní pojišťovna v zemi pojištění posoudí, zda tento účastník má i nadále bydliště v jiném státě a v kladné případě vystaví formulář E 106 - Potvrzení o nároku na věcné dávky nemocenského pojištění a pojištění v mateřství pro osoby bydlící v jiném než kompetentním státě.

Na základě uvedeného formuláře bude pojištěnec spolu se svými nezaopatřenými rodinnými příslušníky zaregistrován u nositele zdravotního pojištění v místě bydliště, kde budou mít všichni nárok na plnou zdravotní péči.

Nezaopatření rodinní příslušníci bydlí mimo zemi pojištění pracovníka

Jedná se například o situaci, kdy česká rodina zůstává nadále žít v ČR a pracovník pobývá v zemi své práce (resp.pojištění). Zde se použije formulář E 109, který bude určen pouze nezaopatřeným rodinným příslušníkům pro umožnění čerpání zdravotní péče v zemi jejich pobytu a bude vystaven v zemi pojištění pracovníka.


Vybrané evropské formuláře

Související články


Kategorie: | Evropské formuláře

Uživatelská příručka eKomunikace verze 1.0 ze dne 20. října 2011. Připomínky a komentáře k dokumentaci posílejte emailem.
© 2011 Atos IT Solutions and Services s.r.o., Všechna práva vyhrazena