[Logo] Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR
Vyberte téma, které Vás zajímá a o kterém se chcete dozvědět více
  [Search] Hledání   [Groups] Zpět na home page 
Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku
Index průvodce » Screeningové programy
Chraňte se před nejčastějším zhoubným onemocněním trávícího ústrojí včas

Rakovina tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální karcinom je nejčastějším zhoubným onemocněním trávicího ústrojí. V České republice je ročně zjištěno asi 8 000 nových případů, přičemž zhruba 4 000 pacientů na následky onemocnění zemřou.

Toto alarmující číslo je ovlivněno zejména tím, že polovina případů bývá zjištěna až v pokročilejším stadiu, kdy se naděje na zdárnou léčbu velice snižuje. Pokud je však nemoc zachycena v raném stadiu, šance na úspěch je až 95 %. Ohroženější bývá spíše starší populace, nebezpečí výrazně narůstá po 50. roku života.

Kolorektální karcinom obvykle vzniká z malých, nezhoubných výrůstků ze stěny střeva, tzv. polypů, které se ale po delší době mohou zhoubně zvrhnout. V dalším kroku se rakovinné bujení může dostat přes stěnu tlustého střeva a šířit se do celého těla (nejčastěji do jater a plic). V tomto stadiu už je léčba velmi obtížná, přitom při včasném záchytu je možno tyto polypy jednoduše endoskopicky odstranit ještě před rakovinnou přeměnou (při vyšetření - tzv. „kolonoskopii“).

Protože polypy většinou (ale ne vždy!) krvácejí, může být signálem jejich přítomnosti velmi malé množství krve ve stolici, kterou však pouhým okem nezjistíme. Krvácení může být odhaleno jednoduchým testem, tzv. „testem okultního krvácení do stolice (TOKS)“. Jak kolonoskopie (endoskopické vyšetření tlustého střeva) tak i TOKS jsou součástí národního programu kolorektálního screeningu neboli sekundární prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku (více informací viz níže).

Mezi příznaky kolorektálního karcinomu patří např. déletrvající průjem či naopak zácpa, změna pravidelnosti stolice, krev (světlá či tmavá) nebo hlen ve stolici, stužkovitá stolice. Dále křeče a bolesti v břichu, pocit plnosti a nedokonalého vyprázdnění, nadýmání a často až bolestivá plynatost, nechutenství, nevolnost a někdy i zvracení.. V pokročilejším stadiu se může objevit i úbytek na váze, chudokrevnost (způsobuje únavu, slabost, dušnost), hmatný útvar v oblasti břicha či zvýšená teplota. Tyto symptomy nemusejí nutně znamenat nádor, ale měly by být signálem pro časnou návštěvu lékaře.

Příčinou tohoto typu nádoru mohou být i dědičné faktory. Pokud měl tuto nemoc váš blízký příbuzný (rodič, sourozenec, dítě), je u vás pravděpodobnost jejího výskytu vyšší, než u ostatní populace. V takovém případě je lepší věnovat této problematice zvýšenou pozornost bez ohledu na věk. Je také možné si nechat provést genetické testy.

Mezi rizikové faktory patří i další chronická onemocnění střeva (např. ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc), vzácné genetické poruchy (např. hereditární nonpolypózní karcinom tlustého střeva, familiární adenomatózní polypóza, aj.) a cukrovka (diabetes mellitus 2. typu).

Riziko vzniku nádoru tlustého střeva a konečníku lze ovlivnit prevencí. Je důležité se řídit několika jednoduchými radami a pravděpodobnost výskytu se u vás sníží:

A. Primární prevence – cílem je snížit až vyloučit působení rizikových faktorů:

1.) Upravte své stravovací návyky:

Omezte používání soli a živočišných tuků, naopak vhodné jsou rostlinné oleje, nejlépe lisované za studena

Omezte spotřebu potravin s velkým množstvím sacharidů

Nevhodné jsou uzeniny, tučná a červená masa (hovězí, vepřové, skopové, atd.), hamburgery, pizzy, paštiky, sladkosti, chipsy, křupky, atd.

Vhodným masem jsou drůbež a ryby

Nevhodná je úprava grilováním, uzením, pečením a smažením. Vhodné je vaření a dušení

Jezte hodně vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo)

Důležité jsou také vitamíny (zejména vitamín A, C, E) a stopové prvky (selen), kyselina listová (např. špenát, brokolice, růžičková kapusta), vápník (např. mléko), probiotika (jogurty, zakysané mléčné výrobky, atd.)

Nepřejídejte se a dbejte na pestrost jídelníčku, jezte pravidelně a beze spěchu, častěji a v menších dávkách

2.) Změňte svoji životosprávu

Nekuřte

Omezte spotřebu alkoholu

V případě nadváhy nebo obezity snižte svoji hmotnost

Dbejte na pravidelné pohybové aktivity (alespoň 30 minut denně)

Vyhýbejte se stresu a napětí

B. Sekundární prevence – cílem je vyhledávání přednádorových stavů a záchyt onemocnění v časném stadiu

1.) Provádějte pravidelně „test na okultní krvácení do stolice (TOKS)“

S žádostí o provedení tohoto testu se obraťte na svého registrujícího praktického lékaře nebo registrujícího gynekologa, který vám vyšetření provede. Od 50. roku života je toto vyšetření součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře (ty jsou však prováděny 1x za 2 roky), avšak test je ve věku 50 – 55 let hrazen zdravotní pojišťovnou každoročně, od 55 let jednou za dva roky. Z veřejného zdravotního pojištění je možná úhrada testu pouze na základě indikace vašeho lékaře (praktického či gynekologa) nebo je možné si ho zakoupit za poměrně nízkou cenu v lékárně. V případě zvýšeného rizika (rakovina v rodině, chronické onemocnění střev, atd.) je však vhodné začít s testováním dříve, přičemž Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá na toto vyšetření svým klientům i ve věku 40-50 let, a to až do výše 400 Kč (více viz http://www.zpmvcr.cz/cz/pojistenci-a-verejnost/produkty/preventivni-programy.html?id=25#balicky-top).

Uvedený test je velmi jednoduchý a nebolestivý a veškeré informace k jeho provedení obdržíte od svého lékaře (praktického nebo gynekologa), případně při zakoupení v lékárně přímo od lékárníka.

Bohužel test není 100 % spolehlivý (stopy zjištěné krve mohou pocházet např. z hemoroidů, polypů, prasklin či některých zánětlivých onemocnění, potravin atd.; naopak ne každý nádor krvácí). V případě pozitivního výsledku vám bude doporučeno vyšetření u odborného lékaře, který provede tzv. kolonoskopické vyšetření.

2.) Nebojte se podstoupit ani kolonoskopické vyšetření

Ve věku nad 55 let můžete bezplatně podstoupit buď TOKS 1x za 2 roky, nebo kolonoskopické vyšetření, a to jednou za deset let. Je prováděno přístrojem ve tvaru tenké, asi metr dlouhé ohebné hadice, vybavené optickým vláknem a osvětlením. Zavádí se vleže na levém boku do konečníku a tlustého střeva, přičemž lékař na monitoru sleduje obraz zevnitř střeva. Tímto přístrojem je také možno odebrat podezřelé vzorky k další analýze, případně provést i drobný výkon (např. odstranit polypy).
Před samotným vyšetřením je nutné dbát pokynů, které dostanete proto, aby střevo bylo k vyšetření prázdné (tj. pitný režim, strava a vyprázdnění pomocí projímadla). V opačném případě by se musel celý výkon opakovat.

Je také důležité upozornit lékaře na váš současný zdravotní stav, zvláště pokud trpíte nějakou alergií, máte sklon ke zvýšenému krvácení nebo užíváte léky na ředění krve či trpíte vrozenou poruchou srážlivosti krve, popř. máte zelený zákal, epilepsii, cukrovku nebo trpíte onemocněním srdce, plic, jater, ledvin.

Výkon nelze provést lidem s těžkým onemocněním srdce, krátce po operaci tlustého střeva a ženám v pokročilém stadiu těhotenství.

K eliminaci nepříjemných pocitů během vyšetření jsou před jeho zahájením pacientovi podány léky proti bolesti a na uklidnění. Výsledky vám sdělí lékař ihned, analýzy odebraných vzorků bývají obvykle hotové do jednoho týdne. Spolehlivost kolonoskopie je mnohem větší než TOKSu.

3.) Další preventivní vyšetření:

Vyšetření konečníku prstem – provádí lékař za pomocí rukavice a znecitlivujícího gelu za účelem hledání netypických útvarů. Je to vyšetření velmi cenné, ale dosah prstu lékaře limituje i délku vyšetřeného střeva – konečníku.

Rektoskopie – zavedení krátké duté trubice s optikou sloužící k vyšetření konečníku, popř. odběru materiálu na další vyšetření.

Irigoskopie či irigografie – aplikace kontrastní látky konečníkem do tlustého střeva a následné snímkování.

Virtuální kolonoskopie (CT kolonografie) – CT snímkování břišní dutiny předkládá obdobný obraz jako klasická kolonoskopie bez zavádění přes konečník, avšak není tak přesná a nelze při ní odstranit polypy ani odebrat vzorky.

Sigmoideoskopie (parciální kolonoskopie) – obdoba kolonoskopie, ale lze při ní prohlédnout pouze levou část tlustého střeva.

Pomocným vyšetřením může být i ultrazvuk či magnetická rezonance.
 
Index průvodce » Screeningové programy
Přejít na:   
ZP MV ČR - váš partner v preventivní péči
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team