[Logo] Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR
Vyberte téma, které Vás zajímá a o kterém se chcete dozvědět více
  [Search] Hledání   [Groups] Zpět na home page 
Prevence rakoviny děložního čípku
Index průvodce » Screeningové programy
Před vznikem rakoviny děložního čípku mohou ochránit pravidelné kontroly u gynekologa

Rakovina děložního čípku (hrdla) neboli cervikální karcinom se řadí mezi závažná onemocnění, na které ročně zemře řada žen. Jedná se o nádorový stav, kdy se buňky děložního čípku začínají nekontrolovatelně množit. Celosvětově je to u žen druhý nejčastější nádor, hned po rakovině prsu. V České republice se každým rokem objevuje kolem 1000 nových případů onemocnění a asi 400 žen ročně na tento typ rakoviny umírá.

Nejčastější příčinou je lidský papilomavirus (HPV - human papilloma virus), který se ve většině případů přenáší pohlavním stykem, můžete se však nakazit i pouhým kontaktem kůže s genitáliemi infikované osoby. Stoprocentní ochranou není ani prezervativ.

Existuje více než 100 typů tohoto viru, z nichž přibližně 40 postihuje genitální oblast. Některé vyvolávají genitální bradavice, jiné mohou být příčinou vzniku karcinomu děložního čípku. Nejnebezpečnějšími a s nádory nejčastěji spojovanými jsou typy 16 a 18.

Až 80 % žen se tímto virem alespoň jednou za život nakazí, přičemž náchylné jsou zvláště mladé dívky (74 % nových infekcí HPV vzniká u osob ve věku 15 až 24 let), ve věku 25 let se objevuje u 20-30 % žen. Onemocnění se neprojevuje žádnými příznaky, imunitní systém se s touto infekcí ve valné většině vypořádá. Vir však může nepozorovaně přetrvávat v těle i několik desetiletí, čemuž může napomáhat i kouření nebo porucha či oslabení imunity (stres, infekce, atd.). U těchto žen je riziko vzniku rakoviny až 300x vyšší než u žen bez HPV (pro srovnání - riziko vzniku rakoviny plic u kuřáků je „jen“ 12 až 14x vyšší než u nekuřáků). Následně se může objevit přednádorový stav, kdy jsou patrné změny v buňkách na povrchu čípku.

Zřetelné signály, že je něco v nepořádku, se ještě v tomto stadiu většinou neobjevují a odhalení je tak možné pouze včasným cytologickým vyšetřením po provedení odběru buněk sliznice u gynekologa. Příznaky jako bolest v podbřišku, krvácení po pohlavním styku a mimo menstruační cyklus, bolesti během pohlavního styku, bolest či pálení při močení nebo zapáchající výtok z pochvy se objevují, až když je nádor rozvinut. Tyto stavy však nemusejí automaticky znamenat nádor, ale měly by iniciovat co nejvčasnější návštěvu gynekologa.

Trvá kolem 10-20 let (výjimečně ale i pouze rok) než se z infekce HPV vyvine samotný nádor. Nejčastější výskyt rakoviny bývá u žen okolo 45 let věku, ale výjimkou nejsou ani dvacetileté dívky. Za rizikové faktory je považováno zejména časté střídání partnerů. U mužů nejsou většinou příznaky onemocnění nijak viditelné ani závažné, často jsou pouze přenašeči viru, díky tomu se infekce může v populaci nepozorovatelně a rychle šířit.

Riziko rakoviny děložního čípku lze snížit, pokud budete dodržovat tyto zásady:

A. Primární prevence – cílem je snížit až eliminovat působení rizikových faktorů:

1.) Dodržujte pravidla bezpečného sexu

Ve většině případů je virus HPV přenášen pohlavním stykem, může však být přenesen i kontaktem kůže s genitáliemi. Vyhněte se tedy pokud možno častému střídání partnerů, při pohlavním styku používejte prezervativ (neposkytuje však 100 % ochranu). Neprospívá ani příliš brzký vstup do sexuálního života (před 17. rokem věku) nebo používání hormonální antikoncepce.

2.) Nechte se očkovat proti HPV

Pokud chcete snížit riziko rakoviny děložního čípku, doporučujeme nechat se očkovat, nejlépe ještě před zahájením sexuálního života (ideálně před 15. rokem). I přesto je však nutné dále absolvovat pravidelné gynekologické prohlídky, neboť vakcinace není stoprocentně účinná proti všem typům virů zodpovědným za vznik nádorového bujení (postihuje typy virů 16 a 18, které jsou příčinnou vzniku asi 70 % případů rakoviny).

Proti typům 16 a 18 je účinnost vakcinace před zahájením sexuálního života téměř 100 %, po jeho zahájení se udává cca 70-80 %, pokud žena již nebyla virem HPV nakažena. Aktuální informaci o dostupných očkovacích látkách a o jejich vlastnostech, stejně jako o očkovacím schématu vám poskytne váš gynekolog.

Z předchozího vyplývá, že pro vakcinaci je vhodné období ještě před zahájením sexuálního života, prospěch z něj mají ale i ženy po zahájení sexuálního života do 26. roku věku. Účinné by mohlo být očkování i po překročení tohoto věku, o vhodnosti se ale nejprve poraďte s vaším lékařem. Očkovat se mohou i chlapci, doporučený věk je od 9 do 15 let. Očkování je bezpečné, nebyly zjištěny žádné závažnější nežádoucí účinky, nedoporučuje se však u těhotných žen.

3.) Dodržujte zdravý životní styl

Rizikové faktory jako kouření (podporuje odolnost viru v tkáních), nezdravá strava a stres také mohou přispět k rozvinutí tohoto onemocnění.

B. Sekundární prevence – cílem je vyhledávání přednádorových stavů a záchyt onemocnění v časném stadiu

1.) 1x ročně absolvujte gynekologickou prohlídku s cytologickým vyšetřením

Preventivní gynekologické prohlídky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a to při ukončení povinné školní docházky a počínaje 15. rokem věku 1x ročně. Přednádorové stavy jsou rozpoznatelné tzv. cytologickým vyšetřením - tj. stěr z hrdla děložního. Toto vyšetření zahrnuje jen o něco málo více než běžná gynekologická prohlídka, včas jím ale může být odhaleno i rané stadium rakoviny, které je ve vysokém procentu případů vyléčitelné. Při stěru jsou buňky z děložního čípku odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku a následně poslány do specializované cytologické laboratoře k testům. S výsledky vás v krátké době seznámí váš gynekolog.

Cytologické stěry by měla žena podstoupit nejpozději 3 roky po zahájení sexuálního života, nejpozději ve věku 21 rok, poté pravidelně každoročně. Vhodná je návštěva gynekologa dva týdny po skončení menstruačního cyklu. Doporučuje se vysadit intravaginální léčbu dva dny před vyšetřením a jednu noc před ním se zdržet pohlavního styku.
 
Index průvodce » Screeningové programy
Přejít na:   
ZP MV ČR - váš partner v preventivní péči
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team