[Logo] Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR
Vyberte téma, které Vás zajímá a o kterém se chcete dozvědět více
  [Search] Hledání   [Groups] Zpět na home page 
Kouření a praktické rady pro odvykání
Index průvodce » Kouření
Kouření

Kouření je v posledních letech velice diskutovaný problém, a to jak u nás, tak i ve světě. Každoročně zabíjí tisíce lidí, na následky umírá 50 % kuřáků, kterým zkrátí život v průměru o 15 let, jednomu z deseti dokonce o 20.

Tento zlozvyk způsobuje dýchací potíže, vředovou chorobu žaludku a dvanáctníku, stojí za impotencí u mužů, dřívějším rozvojem šedého zákalu a dřívější stařeckou hluchotou. Dále pak za menstruačními potížemi, dřívější menopauzou, zhoršeným hojením ran, žlutými zuby i prsty, sníženou plodností žen. U těhotných kuřaček se objevují spontánní potraty (o 50 % častěji), předčasné porody, nízká váha novorozence (v průměru asi o 150 g lehčí), narození dítěte s vývojovými vadami (rozštěp dutiny ústní, anomálie končetin, atd.), narozený potomek pak většinou méně spí a více pláče. V krajních případech to také končí úmrtím v kojeneckém věku (tzv. syndrom náhlého úmrtí kojenců), kde riziko je až 3,5x vyšší.

Kouření je dáváno do přímé souvislosti s rakovinou a nádory, kdy se na nich podílí celkem z 1/3 (nádory plic, v ústní dutině, nádory slinivky břišní, děložního čípku, ledvin a močového měchýře, střev a konečníku, rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, jícnu, žaludku), urychluje rozvoj aterosklerózy, srdečních infarktů a celkového onemocnění srdce a cév, jelikož oxid uhelnatý snižuje okysličení krve a tím i dalších orgánů (riziko se zvyšuje až o 20 %, asi ? těchto onemocnění je způsobena kouřením). Dále je mnohdy příčinou mozkových mrtvic, přičemž kuřáci mají, stejně jako u ischemických chorob srdečních, dvojnásobnou šanci výskytu. Často je původcem plicních emfyzémů (rozedma) a chronické obstrukční nemoci, roztroušené sklerózy, podílí se na leukémii. U diabetiků je větší šance na poškození oční sítnice a ledvin. Také má vliv na vznik ischemické choroby dolních končetin v důsledku ucpávání cév, což může vést až k amputaci. Tabák také způsobuje špatnou kvalitu, předčasné šednutí či vypadávání vlasů, nekvalitní spánek a deprese. U kuřáků pleť ztrácí svoji pružnost a stárne, vrásky se vytvářejí rychleji. Čtyřicetiletá silná kuřačka mívá stejné projevy stárnutí pleti jako šedesátiletá. Často se také objevuje lupénka. Snižují se chuťové vjemy, deformují zápachy a vůně. Kuřák je všeobecně také častěji nemocný.

Tabák je vysoce návykový a nebezpečný i pro lidi ve Vašem okolí (na následky pasivního kouření umře ročně v ČR až 3 000 lidí), zvlášť pro malé děti (viz níže), jelikož kouř obsahuje více než 4 000 složek většinou toxických a 40 karcinogenních látek. Pokud je nekuřák vystavován pasivnímu kouření, musí počítat s rizikem onemocnění rakovinou plic zvýšenou o 25 %, rakovinou nosních dutin (3x častější), o 23 % vyšším výskytem ischemické choroby srdeční a mozkové mrtvice dokonce o 82 %. Kouř uvolněný z hořící cigarety obsahuje více škodlivých látek (dehtu, oxidu uhelnatého i nikotinu) než kouř vdechovaný samotným kuřákem, i když množství vdechnuté dávky je menší. Pokud se kouří v místnosti, větrání sice odstraňuje zápach, ale jen částečně chemické látky uvolněné do vzduchu. Kouření bývá klasifikováno jako karcinogen A typu spolu s arsenikem, azbestem, benzenem a radonovým plynem. U dětí může tento pasivní způsob vést k zánětům dýchacích cest a středního ucha, k astmatickým záchvatům, větším sklonem k závislostem, ke snížené funkci plic, je příčinou asi desetiny dětských leukémií, děti jsou méně imunní, uvádí se, že i méně inteligentní a více hyperaktivní.

Na následky aktivního způsobu inhalace zemře u nás až 20 000 lidí ročně, kdy celkem 20 % všech úmrtí je přisuzováno právě kouření. Stojí za 90 % rakoviny plic a 60 % rakoviny močového měchýře, celkově máte 25x vyšší pravděpodobnost, že zemřete na následky zhoubného nádoru než nekuřák. Kapacita plic se snižuje až o 2/3 a ze 75 % jsou chronická plicní onemocnění zaviněna právě tabákem. Dokonce i kouření méně než pěti cigaret denně ztrojnásobuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny plic a degenerativního onemocnění sítnice. Každý 6. kuřák trpí rakovinou plic, přičemž pravděpodobnost přežití této nemoci je asi jen 10 %. Mýtus, že „light“ cigarety jsou méně škodlivé je opravdu jen mýtem. Opak je pravdou, „light“ cigarety zvyšují pravděpodobnost ještě agresivnějších forem rakovin.

Pokud se člověku podaří s kouřením přestat, pak do jednoho roku by měly zmizet kašel a dýchací potíže a pravděpodobnost vzniku onemocnění v důsledku kouření. Za 5 let je riziko infarktu a za 10 let riziko rakoviny plic ve srovnání s kuřáky poloviční. Snižuje se také výskyt rakoviny rtů, hrtanu, jícnu, močového měchýře, ledvin a slinivky břišní. Po 15 letech nekouření se rizika rakoviny plic, infarktu srdce a mozkové mrtvice sníží na úroveň nekuřáka.

V odvykání by Vám mohla pomoci léčba prostřednictvím náhražek (nikotinové náplasti, žvýkačky, inhalátory a e-cigarety, mikrotablety, pastilky, nosní spray), které obsahují sice nikotin, ale ne škodlivé látky. Tyto pomůcky spolu s lékem bupropion až zdvojnásobují úspěšnost léčby. Existuje ještě lék vanericlin, u kterého se uvádí, že tuto šanci dokonce ztrojnásobuje.

Zde je několik rad, které by Vám mohly pomoci přestat kouřit. Pamatujte ale na to, že pouhým 3 % se to podaří samotným a po roce stále nekouří. Pokud ale využijete pomoci lékařů a výše zmíněných léků a nikotinových náhražek či zajdete do specializovaného centra (seznam viz níže), úspěšnost dosahuje až 44 %. Je možnost také využít telefonní linky pro odvykání kouření 844 600 500, kde Vám pomohou s tímto problémem vyškolení konzultanti. Je v provozu každý pracovní den od 12 do 20 hodin, dostupná z celé ČR a zpoplatněna dle běžného místního hovorného.

1.) Důležité je pevné přesvědčení opravdu přestat

2.) Pokud měníte prostředí nebo své zvyklosti, denní harmonogram, atd., je na to ideální čas (kouření je často vázáno k nějakému prostředí, rituálu)

3.) Stanovte si den, kdy přestanete, a uvědomte o tomto úmyslu své blízké

4.) Odstraňte z bytu popelníky, zapalovače a cokoli, co by Vám mohlo tento návyk připomínat

5.) V případě chuti na cigaretu použijte např. žvýkačku či bonbón bez cukru

6.) Změňte zažité návyky spojené s kouřením (např. místo kávy si dejte raději něco jiného, čaj, atd.)

7.) Vyhněte se stresovým situacím a v případě jejich výskytu mějte připraveno „náhradní“ řešení, jak jim čelit

8.) Najděte si pokud možno „spřízněnou duši“, která bude přestávat stejně jako Vy

9.) Pomozte si sportovní aktivitou

10.) Místo manipulace s cigaretou si např. kreslete, hrajte si s klíči či tužkou, atd.

11.) Pomáhají různé náhražky obsahující nikotin (nikotinové náplasti, žvýkačky, inhalátory a e-cigarety, mikrotablety, pastilky, nosní spray)

12.) Obraťte se na svého lékaře, specializované centrum či poradnu, šance na úplné přestání bude vyšší

13.) V případě předepsání léků (např. bupropion, vareniclin, atd.) je užívejte ještě chvíli před začátkem nekouření (cca týden), abstinenční příznaky pak budou menší, poté je berte raději minimálně 3 měsíce

14.) Dodržujte pitný režim

15.) Při odvykání jezte lehká jídla s dostatkem ovoce a zeleniny

16.) Omezte pití alkoholu, který chuť na cigaretu zvyšuje, vyhýbejte se také raději kávě a čaji

17.) Nezapalujte si po přestání ani jednu „příležitostnou“, šance neúspěchu se tím zvýší (kouřením se množí tzv. nikotinové receptory, pokud kuřák přestane, dostavují se abstinenční příznaky, které ale odezní, po zapálení byť jen jedné cigarety se však znovu velmi rychle receptory aktivují a závislost se vrací)
 
Index průvodce » Kouření
Přejít na:   
ZP MV ČR - váš partner v preventivní péči
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team