[Logo] Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR
Vyberte téma, které Vás zajímá a o kterém se chcete dozvědět více
  [Search] Hledání   [Groups] Zpět na home page 
Dyslipidemie (vysoký cholesterol)
Index průvodce » Chronická onemocnění
Dyslipidemie

Dyslipidemie neboli zvýšený cholesterol v krvi je nemoc, která tzv. „nebolí“, ale může být pro náš organismus velice nebezpečná, jelikož je příčinou cévních onemocnění jako infarktu myokardu, aterosklerózy (zužování cév), cévní mozkové příhody nebo nedokrevnosti dolních končetin. Ideální je jeho hladina v krvi nižší než 5 mmol/l, přičemž na této hranici je vznik infarktu i ostatních nemocí méně pravděpodobný. Pokud se tato hodnota dostane nad 6,2 mmol/l, je již toto riziko dosti vysoké. Přesto, cholesterol je pro náš organismus velice důležitý. Je v každé naší buňce, bez něj bychom nevytvořili vitamín D ani žlučové kyseliny a neprodukovali steroidní hormony (testosteron, estrogen, atd.). Na druhou stranu se však ukládá do stěn cév, které se tím tak zužují a stávají méně pružné, což vede k nedostatečnému zásobování orgánů krví.

Rozlišujeme více typů cholesterolu. Prvním z nich je tzv. „zlý cholesterol“, který je do tkání v těle transportován lipoproteiny o nízké hustotě (tzv. LDL). I když je pro organismus nezbytný, při vysoké hladině (nad 3mmol/l) se výrazně zvyšuje možnost vzniku infarktu, protože tento „zlý cholesterol“ má vliv na rozvoj aterosklerotických plátů a tím působí ucpávání cév. Tzv. „dobrý cholesterol“ - HDL cholesterol- (ideálně by měl být nad 1mmol/l) má opačný vliv – „působí proti ucpávání cév“. Ten je shromažďován jiným typem lipoproteinu o vysoké hustotě (tzv. HDL) a je transportován z cév do jater, kde je využíván pro tvorbu důležitých látek. Při měření je tedy sledována nejen celková hladina cholesterolu, ale i poměr HDL k celkovému, přičemž za ideální se považuje 1:3 (HDL: celkový cholesterol). Hladinu „dobrého“ snižuje kouření a obezita, a naopak zvyšuje intenzivní cvičení a dietní strava s omezením živočišných tuků a strava obsahující vitamín C. Pozor však, že zvýšený cholesterol může být způsoben i jako důsledek jiného onemocnění, nejčastěji jater, ledvin, štítné žlázy nebo cukrovky. Zároveň může být také zapříčiněn nadměrnou konzumací alkoholu nebo užíváním některých léků (kortikoidů, diuretik, atd.). Hladinu a poměr „dobrého“ a „zlého“cholesterolu ovlivní zejména dieta s omezením živočišných tuků a správná životospráva.

Přestože hladina cholesterolu je do velké míry dědičná záležitost, dá se příkladnou životosprávou účinně ovlivnit. Každý člověk by neměl přijímat více než 300 mg cholesterolu denně. Platí, že pokud se Vám podaří snížit jeho hladinu o 1%, klesne tím riziko infarktu o 2%, proto byste se o to měli pomocí následujících opatření alespoň pokusit.

1.) Zanechte kouření

2.) Zredukujte tělesnou hmotnost a dbejte na dostatek pohybu (snažte se dostat svůj BMI pod 25, doporučuje se zejména rychlá chůze, běh, kolo, plavání, aerobik, a to alespoň 3-5x týdně min. 30 minut)

3.) Upravte svůj jídelníček (preferujte potraviny rostlinného původu - obsahují látky snižující cholesterol, jako vlákninu a fytosteroly, naopak snižte konzumaci živočišných tuků)

Vhodné maso je drůbež a ryby, především mořské jako losos, tuňák, sardinky, sleď (alespoň 2x týdně), králík, ovoce a zelenina (cibule, citrusy, česnek, jablka), celozrnné pečivo, luštěniny (fazole), oves, rostlinné oleje (olivový, řepkový) a tuky, houby, len, rýže, bílý jogurt, netučné sýry a mléko

Naopak nevhodné jsou jednoduché cukry, vysokocholesterolové potraviny (máslo, především vepřové a hovězí maso a vajíčka), tučná a uzená jídla, vysokotučné mléčné výrobky, sádlo, vnitřnosti, slanina, uzeniny, jemné pečivo, sušenky, instantní polévky, kokos, šlehačka, smetana, majonéza, sladkosti

Upřednostňujte spíše vaření a dušení před smažením a pečením, obsah soli snižte na cca 6 g/den

4.) Dbejte na pitný režim (snižte konzumaci kávy i alkoholu, ale pozor, malé množství alkoholu denně, např. jedno pivo nebo množství do 2 dcl nejlépe červeného vína nebo jeden „panák“ tvrdého alkoholu, snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, naopak vyšší konzumace alkoholu nebo abstinence riziko zvyšuje)

5.) Snižte svůj krevní tlak (více viz „Hypertenze“)

6.) Vyvarujte se stresu (ten má také vliv na zvýšení hladiny cholesterolu)
 
Index průvodce » Chronická onemocnění
Přejít na:   
ZP MV ČR - váš partner v preventivní péči
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team