[Logo] Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR
Vyberte téma, které Vás zajímá a o kterém se chcete dozvědět více
  [Search] Hledání   [Groups] Zpět na home page 
Infekce močových cest
Index průvodce » Chronická onemocnění
Infekce močových cest

Infekce močových cest je onemocnění způsobené bakteriemi, které pronikají do organismu proti proudu přes močovou trubici. Ve vzácných případech se stává, že se do močového systému dostávají z krve či lymfy. Příčinou jsou škodlivé bakterie v močových cestách, které se, pokud nemá tělo dostatečný přísun tekutin, rychle množí. Ve valné většině případů (80%) se jedná o tzv. Escherichia coli, která je běžnou součástí stolice, kde tělu prospívá, jelikož brání střevo před ostatními nebezpečnými bakteriemi. Může se ovšem stát, že se dostane do močových cest a dále do močového měchýře, kde po přemnožení způsobuje zánět. Pokud nemoc dále postupuje, dochází k zánětu ledvin, což může vést až k jejich selhání a tím k bezprostřednímu ohrožení života.

Příznaky této nemoci jsou zpočátku častá potřeba močení (ve skutečnosti ale vždy vymočíte jen malé množství), bolest v podbřišku, pálení a řezání, zejména na konci vyprazdňování, může se objevit začervenání moči.Jak se nemoc rozrůstá, vyskytují se příznaky jako zvýšená teplota a třesavka, červeně zbarvená moč, výtok z pochvy a bolesti v oblasti močového měchýře. Jestliže infekce postupuje dále až k ledvinám, teplota ještě vzroste a přichází bolest v bedrech a napětí svalů kolem páteře, což již často vyžaduje pobyt v nemocnici. Při opakovaných zánětech dochází k neplodnosti.

Tato nemoc většinou postihuje ženy více než muže (až 8x častěji) jelikož konečník a močová trubice jsou blíže k sobě než u mužů, a také protože jejich močová trubice je kratší, takže bakterie spíše stihnou doputovat až do močového měchýře. Dále jsou k ní náchylnější lidé s močovými kameny, zvětšenou prostatou, anatomickými odchylkami, cukrovkou (sladké prostředí prospívá bakteriím) a ženy po menopauze či porodu. Riziko zvyšuje také zavedení permanentního katétru (při zavedení na dobu delší než týden pacient téměř jistě infekci dostane).

Zde je pár rad, jak výskytu tohoto onemocnění předejít:

1.) Dodržujte pitný režim (2-2,5 litru denně, v létě a při fyzických aktivitách je nutný zvýšený příjem tekutin)

2.) Vyvarujte se rizikovému sexuálnímu chování (časté střídání sexuálních partnerů, nechráněný a anální sex riziko zvyšuje)

3.) Upravte svůj jídelníček (přemnožení bakterií zabraňuje zejména brusinková šťáva a další potraviny obsahující brusinky, vitamín E a C a česnek)

4.) Choďte pravidelně na toaletu (zadržování moči pravděpodobnost nemoci zvyšuje)

5.) Vyvarujte se prochlazení (hlavně v oblasti nohou a pánve, nesedejte na chladné povrchy, pozor na holá záda či břicho)

6.) Dodržujte hygienu (po použití toalety je důležité se utírat směrem dozadu, při menstruaci pravidelně měňte tampony a vložky, měňte pravidelně ručníky, před a po pohlavním styku si odskočte na malou, riziko zvyšují tanga)

7.) U malých dětí dbejte také na hygienu (utírání dozadu, pravidelné měnění plen, pozor na nekvalitní pleny)
 
Index průvodce » Chronická onemocnění
Přejít na:   
ZP MV ČR - váš partner v preventivní péči
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team