[Logo] Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR
Vyberte téma, které Vás zajímá a o kterém se chcete dozvědět více
  [Search] Hledání   [Groups] Zpět na home page 
Ischemická choroba srdeční (ICHS)
Index průvodce » Chronická onemocnění
ICHS

ICHS neboli ischemická choroba srdeční je nemoc, která je způsobena nedostatečným prokrvením (a tím i nedostatkem přísunu kyslíku a živin) srdečního svalu. To je zapříčiněno zúžením věnčitých (koronárních) tepen, které srdce vyživují. Nejčastěji je průvodcem této nemoci ateroskleróza, která vzniká ukládáním tuků ve stěnách cév, proto je důležité snížit cholesterol v krvi, pokud ho máte zvýšený.Stejně tak je nezbytné eliminovat kouření, které má významný vliv na rozvoj aterosklerózy. Tuky se v cévách totiž kumulují a může dojít až k jejich zúžení, což se při zvýšené námaze, vzrušení, rozčilení, jídle či chladu, kdy tělo potřebuje více kyslíku, projeví tzv. anginou pectoris (námahovou). Projevuje se zejména bolestí na hrudi, tlakem, pálením, řezáním, těžkostí, přicházející z oblasti za hrudním košem a může se šířit do levého ramena, ruky, krku a zad. Trvá obvykle 1-2 minuty a při podání nitroglycerinu a uklidnění mizí. Často je provázena i dušností, slabostí, či pocitem na zvracení. Srdeční sval však oproti infarktu zůstává nepoškozený a funkční. Závažnější formou je klidová angina pectoris. Je charakteristická obdobnými bolestmi, ale na rozdíl od námahové anginy pectoris vzniká i v klidu a trvá i několik hodin, dnů a dokonce i týdnů, avšak po podání nitroglycerinu ustoupí. Přetrvávají-li bolesti i po podání nitroglycerinu, je podezření na akutní infarkt myokardu.

V krajním případě dochází kvůli prasknutí tukového plátu v cévách ke vzniku krevní sraženiny, která cévu náhle zúží či dokonce ucpe, což vede ke vzniku srdečního infarktu. Ten se projevuje podobně jako angina pectoris, ale bolest je o poznání silnější a neodeznívá. Čím větší tepna je a čím více je zasažena aterosklerózou, tím více bývá srdeční sval postižen. Neprokrvená část přestane pracovat a odumírá (cca po 30 minutách), čímž vzniká tzv. jizva. Ta oslabuje funkci levé komory srdeční, což může ve svém důsledku vést k selhání srdce jako pumpy (tzv. srdeční selhání).

Někdy se může stát, že člověk tuto nemoc ani nerozpozná. Může se projevovat „skrytě“, pacient nemá bolesti na hrudi, ale ischemické postižení srdce probíhá a tím dochází k pomalému poškozování srdce. Tento stav se nazývá němá ischémie a vyskytuje se zvláště u diabetiků, kteří mají narušená nervová vlákna nesoucí bolestivé informace z hrudníku, a tudíž bolest ani nemusejí cítit a na prodělaný infarkt se může přijít náhodně až po letech, např. podle výsledků EKG.

Původcem ischemické choroby srdeční mohou být jak vrozené dispozice, tak ale i ovlivnitelné rizikové faktory jako jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, kouření, obezita, stres, nedostatek pohybu a cukrovka (v tomto případě je riziko vzniku až 4x větší). V České republice je výskyt ICHS alarmující, až třetina úmrtí je způsobena právě touto nemocí, přičemž nejvíce zasaženou skupinou bývají lidé nad 55 let.

Toto onemocnění – pokud není včas poskytnuta lékařská péče - může končit smrtí, proto je důležité snažit se mu pomocí následujících opatření předejít:

1.) Změňte svoje stravovací návyky

Omezte spotřebu cholesterolu na max. 300 mg/den, vyměňte živočišné tuky za rostlinné, snižte podíl nasycených tuků

Zvyšte spotřebu čerstvé zeleniny, ovoce a cereálií

Snižte příjem kuchyňské soli na 5-6 g denně

Nevhodnými potravinami jsou máslo, sádlo, lůj, vypečený tuk, olej palmový a kokosový, majonéza, vepřové a hovězí maso, kachna, husa, vnitřnosti, uzeniny, vysokotučné mléčné výrobky, žloutky, smažené potraviny, chipsy, kompoty a marmelády, čokolády, hamburgery

Naopak vhodnými jsou ryby (kromě úhoře), drůbeží a telecí maso, králík, zvěřina, nízkotučné mléčné výrobky, vaječné bílky, luštěniny a celozrnné obiloviny, tmavé pečivo

2.) Snižte příjem alkoholu v případě vyšší spotřeby (max. 1 pivo, panák či sklenka vína denně)

3.) Snižte svojí tělesnou hmotnost v případě obezity

4.) Provozujte pravidelnou tělesnou aktivitu (nejvhodnější je chůze, plavání, cyklistika, alespoň 3-5x týdně po dobu 20-40 minut)

5.) Zanechte kouření (to zvyšuje pravděpodobnost vzniku nemoci 2-3x, možnost vzniku infarktu se výrazně snižuje již rok po vysazení cigaret)

6.) Vyhněte se stresovým situacím

7.) Pokud máte vysoké hodnoty krevního tlaku, snižte je (viz „Hypertenze“)

8.) V případě vyšších hodnot snižte i hladinu cholesterolu v krvi (snížit celkový cholesterol, snížit LDL, zvýšit HDL – viz „Dyslipidemie“)

9.) V případě cukrovky snižte hladinu cukru v krvi (viz „Diabetes mellitus“)
 
Index průvodce » Chronická onemocnění
Přejít na:   
ZP MV ČR - váš partner v preventivní péči
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team