[Logo] Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR
Vyberte téma, které Vás zajímá a o kterém se chcete dozvědět více
  [Search] Hledání   [Groups] Zpět na home page 
Jaterní léze (onemocnění jater)
Index průvodce » Chronická onemocnění
Jaterní léze

Onemocnění jater bývá vždy zpočátku spíše bezpříznakové.Porucha se objevuje až později při rozsáhlejším poškození. Mezi projevy, které signalizují sníženou funkci jater, můžeme zařadit zvýšenou únavu a slabost, nevolnost, svědění kůže, horečka, bolesti svalů a kloubů, krvácivé projevy, žluté zbarvení očního bělma a kůže, tmavou moč a světlou stolici, zvětšení objemu břicha, poruchy sexuálních funkcí, úbytek na váze, otoky a bolesti břicha. Základem onemocnění může být jak genetika, tak poškození následkem toxikace (alkoholem, léky, atd.). Vzácněji se objevují autoimunitní poruchy, kdy se imunitní systém obrací proti tkáním vlastního těla, metabolické poruchy, popř. nádorová onemocnění (nezhoubná i zhoubná).

Při nedostatku výdeje energie (málo pohybu) a špatném životním stylu dochází k hromadění tuků v játrech (tzv. steatóza – ztučnění jater). Příčinou bývá jak nadměrná konzumace alkoholu, tak i zvýšený příjem tuků a cukrů a mastných kyselin. Tomuto typu také přispívá cukrovka, některé léky (tetracykliny, kortikoidy, salicyláty, valproát – lék používaný mj. i na epilepsii), onemocnění zažívacího traktu, zvýšený cholesterol, nedostatek bílkovin v potravě nebo metabolické nemoci a může vyústit i v cirhózu. Zvláštním případem je tzv. Reyův syndrom, který je spojen s jaterním selháním, nahromaděním toxických zplodin v těle, poškozením mozku, poruchou vědomí až smrtí (asi z 30%). Objevuje se u dětí a vzniká zejména v důsledku podání kyseliny acetylsalicylové (aspirin, acylpyrin, anopyrin, aj.).

Mezi metabolické nemoci se řadí zvýšené ukládání železa do jater (tzv. hemochromatóza), což je dáno převážně geneticky. Ve vzácných případech může být i získaná, např. při opakovaných transfúzích či léčbě jiných onemocnění. Vyskytuje se nejčastěji u mužů středního věku, jelikož u žen dochází k pravidelným ztrátám železa během menstruace a při porodu. Další nemoci tohoto typu jsou Wilsonova choroba (ukládání mědi), porfyrie, cystická fibróza, galaktosémie, aj. U těch jsou ale játra pouze jedním z více postižených orgánů.

Další objemnou skupinou jsou infekční onemocnění, která jsou způsobena bakteriemi (absces jater), viry (hepatitidy A, B, C, D, E, a G) či parazity (vzácně). Tyto typy souvisejí zejména s hygienickými návyky, nechráněným pohlavním stykem nebo kontaktem s nakaženou krví a intravenózním (injekčním) užíváním drog.

K významnému poškození jater dochází také na základě toxikace, nejčastěji alkoholem, přičemž pro muže se považuje za nebezpečnou dávka již od 60 g čistého alkoholu na den (asi 2 piva, 0,7 l vína, 0,2 l tvrdého alkoholu). Pro ženu je tato dávka asi o 1/3 nižší. Nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu vede k různým postižením, přes alkoholickou steatózu (viz výše), alkoholickou hepatitidu až k jaterní cirhóze. Ta se projevuje ztvrdnutím jater, čímž se zhoršují veškeré funkce tohoto orgánu. Cirhóza se ale nemusí vyskytnout až po dlouhodobé konzumaci, může se objevit již po 16-18 měsících nadměrného pití, přičemž nejvíce škodlivé je každodenní, pravidelné vystavování těla alkoholu. I přestože játra mají vysokou regenerační schopnost, tak častým úkolem čistit krev trpí a poškozují se. Mezi projevy cirhózy patří snížení výkonnosti, bolesti v oblasti podžebří, zvýšené krvácení z dásní a nosu, zvětšení břicha v důsledku tvorby volné tekutiny, snížení libida, přerušení menstruačního cyklu, hubnutí, nadýmání a zácpa a dokonce i krvácení z jícnu. Toto onemocnění však nemusí být způsobeno pouze alkoholem, ale i různými druhy hepatitid (asi z 1/3) a může vyústit až v selhání, rakovinu (asi 70% rakovin je způsobeno na základě cirhózy) či nádor. Na vzniku nádoru se mimo cirhózy podílí i kouření s alkoholem, u žen hormonální antikoncepce, u mužů užívání anabolických steroidů. Ve vzácnějších případech se objevuje biliární cirhóza, což je následkem dlouhodobé cholestázy (zamezení odtoku žluči do střeva) nebo poruchy tvorby žluči či jejího odtoku z těla (většinou dědičné, ale může být způsobeno i např. žlučovými kameny). Na toxikaci jater se mohou podílet také různé léky jako některá antibiotika a psychofarmaka, paracetamol (paralen), perorální antikoncepce, anabolika, antikonvulziva, antituberkulotika (léky na léčbu TBC) a cytostatika (léky na léčbu rakoviny). K poškození dochází také drogami, chemickými látkami (tetrachlormetan, nitráty, pesticidy, insekticidy, androgeny, estrogeny, herbicidy, fosfor, anilin, nitrobenzen, etylalkohol, arsen, vinylchlorid) a otravou houbami (nejčastěji muchomůrkou zelenou, jarní a bílou). Po jejich požití se příznaky většinou projevují za 7-12 hodin. Vyznačuje se nevolností až zvracením, bolestí hlavy, průjmy a bolestmi břicha. Při nevyhledání lékařské pomoci může dojít dehydrataci, oběhovému selhání i smrti.

Pomocí následujících rad je možné těmto vážným onemocněním jater předejít:

1.) Vyvarujte se nadměrnému pití alkoholu

2.) Nepřehánějte to s braním léků (viz výše, pozor i na volně prodejné, zejména paralen, dodržujte doporučené denní dávky, v krajním případě může totiž dojít až k selhání jater, dětem do 12 let nedávejte léky s kyselinou acetylosalycilovou)

3.) Dodržujte hygienu (obzvláště mytí rukou, vyhýbat se kontaminaci s postiženou krví, chraňte se při pohlavním styku, vyhýbejte se nekvalitním tetovacím a piercingovým studiím, možnost očkování – hepatitidy A, B)

4.) Sbírejte jen jedlé houby, které bezpečně znáte

5.) Nekuřte

6.) V případě obezity snižte svoji tělesnou hmotnost

7.) Změňte svůj jídelníček (zejména snižte obsah tuků a cukrů ve stravě)
Z tuků upřednostňujte rostlinné, jezte pouze nízkotučná masa a mléčné výrobky, vhodné jsou luštěniny, obiloviny, dbejte na dostatek ovoce a zeleniny
Nevhodná jsou ostrá koření jako chilli a ostrá paprika a smažená jídla
 
Index průvodce » Chronická onemocnění
Přejít na:   
ZP MV ČR - váš partner v preventivní péči
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team