Změna zdravotní pojišťovny

1. Chci změnit zdravotní pojišťovnu, jak mám postupovat?

Pokud se chcete stát pojištěncem ZP MV ČR navštivte některé naše pracoviště. Pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu jedenkrát ročně, vždy k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí, tzn. k 1.1., 1.4.,1.7. a 1.10. V případě uvalení nucené správy na zdravotní pojišťovnu, je možné od této zdravotní pojišťovny odejít k 1. dni kalendářního měsíce bez dodržení trvání pojistného vztahu po dobu jednoho roku.

2. Chci změnit zdravotní pojišťovnu. Co v této souvislosti nesmím opomenout?

Zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou za 12 měsíců, vždy k 1.dni následujícího čtvrtletí (§11 odst.1 zákona č.48/1997 Sb., v platném znění ). Pojišťovna, u které se přihlásíte, sama provede administrativní odhlášení u vaší původní pojišťovny. Pokud jste zaměstnán, máte povinnost do 8 dnů nahlásit tuto změnu svému zaměstnavateli. Změnu pojišťovny doporučujeme sdělit písemně.

Dle § 12 písm.b, citovaného zákona je zaměstnavatel povinen toto písemné sdělení zaměstnanci potvrdit. Zaměstnavatel má právo požadovat na zaměstnanci úhradu penále, které zaplatil v souvislosti s neoznámením nebo opožděným oznámením změny pojišťovny zaměstnancem.

Dále doporučujeme změnu pojišťovny nahlásit vašim ošetřujícím lékařům, u kterých jste zaregistrován a vyplnit zde nový registrační lístek.

3. Jaké doklady potřebuji k přehlášení k ZP MV ČR?

4. Jsem pojištěná u Vaší ZP narodilo se mi dítě jak mám postupovat? Jaké doklady mám předložit?

Novorozenec je  pojištěn u zdravotní pojišťovny, kde je v den porodu pojištěna jeho matka. Pro jeho registraci je nutné na pracovišti ZP předložit vyplněnou přihlášku pojištěnce spolu s rodným listem dítěte.

5. Narodilo se mi dítě jsem Váš pojištěnec, ale manželka je u jiné zdravotní pojišťovny, rád bych, aby syn byl pojištěn u ZP MV ČR.

Při narození dítěte nelze využít právo na výběr zdravotní pojišťovny, neboť dítě je pojištěno dnem narození u zdravotní pojišťovny, u které je v době porodu pojištěna jeho matka. Změnu lze realizovat vždy k následujícímu kalendářnímu čtvrtletí.

6. Narodilo se mi dítě jsem v zahraničí. Jak mám postupovat?

Novorozenci narozenému na území jiného státu, přiděluje rodné číslo mezinárodní matrika v Brně. O přidělení si požádáte prostřednictví našeho konzulátu v zemi, kde pobýváte. Po předložení rodného listu, dokladu o trvalém pobytu, je možné dítě zaregistrovat u ZP u které jste pojištěna Vy.

7. Narodilo se mi dítě v zahraničí, v současné době jsem již v České republice a jsem pojištěna u Vaší pojišťovny. Jak mám postupovat při registraci dítěte když zatím nemám jeho rodné číslo.

Rodné číslo přiděluje mezinárodní matrika v Brně na základě předložení následujících dokladů:

Tyto doklady se na mezinárodní matriku v Brně postupují prostřednictví matriky v místě trvalého bydliště žadatelů.

8. Narodilo se mi dítě, jsem pojištěncem ZP MV ČR a mám české občanství, ale matka má cizí státní příslušnost a v ČR má dlouhodobý pobyt. Mohu syna pojistit u ZP MV ČR?

Pokud jste jako otec uveden v rodném listu dítěte, můžete syna přihlásit k veřejnému zdravotnímu pojištění u ZP MV ČR. Současně s vyplněnou přihláškou a evidenčním listem musíte předložit i rodný list dítěte a Váš doklad existence trvalého pobytu na území ČR (OP, pas).

9. Oženil jsem se a očekáváme narození dítěte. Moje manželka zatím nemá české občanství ani trvalý pobyt na území ČR, pochází z Ukrajiny. Jaké jsou možnosti jejího zdravotního pojištění a pojištění dítěte?

Podle § 2 odst. 1, zákona č.48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění jsou zdravotně pojištěny osoby, které mají trvalý pobyt na území ČR nebo osoby, které nemají trvalý pobyt, ale jsou zaměstnány u zaměstnavatele se sídlem na území ČR. Vaše manželka, pokud není zaměstnaná u zaměstnavatele se sídlem na území ČR (což jste v dotazu neuvedl ), nesplňuje podmínku trvalého pobytu, tudíž nemůže být dle uvedeného zákona na území ČR zdravotně pojištěna. Do doby získání dokladů o trvalém pobytu je možné sjednat pouze komerční smluvní zdravotní pojištění pro území ČR, které ale naše pojišťovna neposkytuje. Po narození dítěte jako zákonný zástupce můžete dítě zdravotně pojistit. K pojištění musíte doložit doklady, že jste zákonným zástupcem dítěte, rodný list dítěte a doklad o trvalém pobytu dítěte který Vám vystaví Evidence obyvatel dle Vašeho místa trvalého pobytu.

10. Mám přítele cizince, chce se pojistit u ZP MV ČR.

Cizinci s trvalým pobytem na území České republiky mají ve veřejném zdravotním pojištění naprosto stejná práva a povinnosti jako občané České republiky s trvalým pobytem na území ČR.

Cizinci bez trvalého pobytu na území České republiky, kteří mají na území ČR povolen přechodný pobyt za účelem zaměstnání, mohou být účastníky veřejného zdravotního pojištění pouze v tom případě, jsou-li zaměstnáni u zaměstnavatele, který má sídlo na území České republiky, a jen tehdy, mají-li pracovně právní vztah uzavřen na základě pracovněprávních předpisů České republiky a jsou v tomto zaměstnání účastni nemocenského pojištění zaměstnanců. Pojistné za tohoto cizince odvádí zaměstnavatel.

11. Jsem lékař ze Slovenska, budu pracovat v ČR, mohu se u Vás pojistit a co k tomu potřebuji?

Pokud budete zaměstnán u zaměstnavatele, který má sídlo na území ČR a jste zapsán v obchodním či jiném rejstříku, je možné být účastníkem veřejného zdravotního pojištění a být pojištěn u ZP MV ČR. Při registraci je nutné doložit pracovní smlouvu případně prokázat bydliště v ČR.