Změny údajů

1. Vdala jsem se a zároveň jsem se přestěhovala, musím toto ohlásit?

Veškeré změny údajů (adresy, jména aj.) je nutné doložit na pracovištích ZP MV ČR. Změny se provádí písemně na změnovém listě, který je nutné osobně potvrdit podpisem s tím, že pracovnice ZP MV ČR údaje ověří na základě dokladu existence trvalého pobytu na území ČR (OP, pas).

2. Zemřel mi manžel, hlásí se to? A co mám doložit?

V případě úmrtí, které oznámí rodinný příslušník se vrací průkaz pojištěnce a předkládá se úmrtní list. Pokud se úmrtní list nepředloží, vyplní se změnový list.

3. Byly mi odcizeny doklady a průkaz pojištěnce, co mám dělat?

Nový průkaz pojištěnce je možné si osobně vyzvednout na pracovišti ZP MV ČR po předložení dokladu existence trvalého pobytu na území ČR.

4. Bylo mi změněno rodné číslo, jak mám postupovat?

Dostavte se na pracoviště ZP MV ČR, kde předložíte doklad o přidělení nového rodného číslo, zároveň vyplníte změnový list. Pracovnice ZP MV ČR zaznamená tuto změnu do informačního systému a vydá Vám nový průkaz pojištěnce (EHIC).

5. Jak často mohu měnit lékaře?

Lékaře, u kterého jste registrován, můžete změnit jednou za tři měsíce. Lékař musí být smluvním partnerem ZP MV ČR.

6. Moje matka cizinka v důchodovém věku (75 let), získala na území ČR trvalý pobyt. Za jakých podmínek může být pojištěna u vaší ZP a jak to bude s placením zdravotního pojištění?

Osoby s trvalým pobytem na území ČR, které již dosáhly věku potřebného pro přiznání nároku na starobní důchod, nesplňují podmínky pro jeho přiznání a přitom nemají žádný příjem ze zaměstnání ani samostatné výdělečné činnosti , pouze pobírají důchod z ciziny do výše minimální mzdy v přepočtu aktuálního kursu koruny, (dle zákona č. 48/1997 Sb.§ 7, pís. k) jsou zařazeni do kategorie pláce stát. Je nutné doložit doklad z ČSSZ o výši tohoto důchodu. Pokud důchod z ciziny je vyšší musí si hradit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů.

7. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na čerpání neplaceného volna v délce 2 měsíců. Jak mám po tuto dobu hradit zdravotní pojištění?

Vzhledem k tomu, že váš pracovní poměr nebyl ukončen, jste nadále zaměstnancem a povinnost platit pojistné plní za vás váš zaměstnavatel. Pokud v daném měsíci nemáte žádný příjem, odvádí zaměstnavatel za vás minimální pojistné ve výši výši 13,5% z minimální mzdy, jako pro osoby bez zdanitelných příjmů. Zaměstnavatel může od vás požadovat úhradu těchto nákladů. Tato skutečnost by měla být součástí dohody o udělení neplaceného volna uzavřené mezi vámi a zaměstnavatelem. Po dobu čerpání neplaceného volna u zaměstnavatele vám ve vztahu ke zdravotní pojišťovně nevzniká žádná povinnost.

8. Moje dcera, která je studentkou vysoké školy, dovršila 26 let věku v dubnu tohoto roku. Zaslechla jsem, že za ni již stát zdravotní pojištění nehradí. Jak má postupovat?

Ano, je to opravdu tak. Do 31.12.1998 byl i student starší 26 let považován za nezaopatřené dítě a zařazen do kategorie, za kterou hradí pojistné stát. Od 1.1.1999 tomu tak není a student, který dosáhl věku 26 let je povinen přihlásit se na zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit pojistné na zdravotní pojištění ve výši pro osoby bez zdanitelných příjmů. V případě, že je současně zaměstnán, hradí za něj pojistné zaměstnavatel.

9. Je mi 22 let, studuji dálkově na vysoké škole a současně pracuji. Můj zaměstnavatel odvádí za mě zdravotní pojištění. Mám v souvislosti se začátkem studia nějakou povinnost vůči pojišťovně?

Ano. Podle zákona č. 242/1997 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 117/1995 Sb., platného od 1.1.1998, jsou vysokoškoláci, kteří studují vysokou školu při zaměstnání, zařazeni do kategorie nezaopatřené dítě (do dosažení věku 26 let ) a platí za ně pojistné také stát. Tuto skutečnost jsou povinni pojišťovně oznámit a doložit dokladem do 8 dnů, pokud tak neučiní zaměstnavatel. Pokud se jedná o první zaměstnání po vykonání maturitní zkoušky, není nutné hradit pojistné v minimální výši.

10. Zajímalo by mne, zda se mohu dozvědět, kolik uhradila pojišťovna za mé léčení, příp. jakým způsobem je možné o tuto informaci požádat?

Zákon č. 48/1997 Sb., v platném znění § 43 v odst. 2 dává pojištěnci právo vyžádat si jedenkrát ročně od zdravotní pojišťovny údaje o uhrazené zdravotní péči, která mu byla za posledních 12 měsíců poskytnuta. Na vaši písemnou žádost, adresovanou příslušné pobočce zdravotní pojišťovny dle místa trvalého pobytu,Vám bude účet uhrazené péče zaslán na adresu bydliště dopisem do vlastních rukou.

Formulář žádosti o poskytnutí osobního účtu je k dispozici na www.zpmvcr.cz.

11. Moje dcera ztratila průkaz pojištěnce, jak jí mám obstarat duplikát?

Průkaz pojištěnce si vyzvednete na pracovišti ZP MV ČR. Je nezbytné prokázat svoji totožnost.

12. Duplikát průkazu pojištěnce

vystaví pracovník ZP MV ČR bezplatně zákonnému zástupci dítěte. Pokud se zákonný zástupce dostaví osobně, po předložení dokladů mu bude na počkání duplikát vystaven.

13. Mám dvě děti ve věku 10 a 12 let. Dostala jsem u zaměstnavatele výpověď a za dva měsíce můj pracovní poměr skončí. Jak to bude s placením zdravotního pojištění, nenajdu-li nové zaměstnání?

Pokud vám skončí zaměstnání a zůstanete nezaměstnaná, máte možnost zaevidovat se na příslušném úřadu práce podle místa trvalého pobytu. Za osoby vedené v evidenci úřadu práce je plátcem zdravotního pojištění stát. Tuto skutečnost jste povinna pojišťovně oznámit ( doložit dokladem ) do 8 dnů.

Pozor ! Za nesplnění oznamovací povinnosti vám může pojišťovna uložit pokutu až do výše 10000 Kč.

V případě, že nemáte zájem požádat o zprostředkování zaměstnání úřad práce, pak vzhledem k věku vašich dětí je za vás plátcem pojistného stát.

Podmínkou zařazení do kategorie, kdy je plátcem pojistného stát, je kromě věku dětí

( jedno dítě do 7 let nebo nejméně dvě děti do 15 let ) i celodenní péče o ně. Dle § 7 odst.1 písm. I) zákona č. 48/1997 Sb., v platném znění se podmínka celodenní péče považuje za splněnou i tehdy, pokud dítě plní povinnou školní docházku po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem.

Do 8 dnů jste pak povinna tuto změnu nahlásit pojišťovně a doložit rodné listy dětí.

14. Jsem Vaším pojištěncem, jak a kde se mohu dozvědět, se kterými zdravotnickými subjekty máte uzavřenou smlouvu o poskytování zdravotní péče?

Seznam smluvních zdravotnických zařízení je k dispozici na každé pobočce ZP MV ČR. Tento seznam, vzhledem ke své obsahové rozsáhlosti je k dispozici pouze k nahlédnutí, nelze jej rozmnožovat ani zasílat.

15. Jsem občanem České republiky, ale pracuji pro zahraniční firmu, musí za mě tato firma platit zdravotní pojištění?

Váš zaměstnavatel za Vás pojistné platit musí, protože vykonáváte práci na území České republiky. Sídlo firmy není rozhodující. Zaměstnavatel se musí přihlásit u ZP MV ČR, výše odváděného pojistného je ve výši dle platných právních předpisů v České republice. 

16. Jak mám platit zdravotní pojištění, jsem-li na mateřské dovolené a příležitostně podnikám?

Za ženu na další mateřské dovolené platí pojistné stát, a to i v případě, kdy není příjemcem rodičovského příspěvku. Pokud žena začne podnikat, musí do osmi dnů tuto skutečnost oznámit zdravotní pojišťovně a přihlásit se jako osoba samostatně výdělečně činná a neplatí pro ni minimální vyměřovací základ.

V prvním roce podnikání není povinna platit zálohy, v dalších letech platí zálohy ve výši dle ročního vyúčtování, které předkládá pojišťovně do osmi dnů po podání daňového přiznání. V tomto vyúčtování je skutečnost, že je osobou, za kterou platí pojistné stát, zohledněna.

17. Kdo mi zaplatí ošetření žadatele o azyl (azylanta). Můžu poslat vyúčtování vaší ZP?

Náklady spojené s poskytováním zdravotní péče a vydání léčiv na lékařský předpis jsou hrazeny ZP MV ČR v případě, že ošetřená osoba je pojištěncem ZP MV ČR.

18. Jsem žadatel o azyl a chtěl bych se zaregistrovat u vaší ZP. Za jakých podmínek by to bylo možné?

Registrace je možná dle Zákona č. 48/1997 Sb. K registraci je nezbytné doručit doklady o tom, že jste žadatel o udělení mezinárodní ochrany a také vyplnit Evidenční list pojištěnce.