Tato část byla zpracována jako reakce na vstup České republiky kdy bylo nutné v rámci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (dále jen „ZP MV ČR“) reagovat na nové situace v oblasti veřejného zdravotního pojištění.
Rozsahy nároku na zdravotní péči dle Nařízení Rady EHS č. 1408/1971 od 1. 6. 2004
Všechny osoby pobývající v jiném státě EU přechodně mají nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze onemocnění a předpokládané době pobytu na území jiného státu EU. Touto péčí se rozumí péče poskytovaná v zemi pobytu, kterou z lékařského hlediska vyžaduje zdravotní stav osoby, např. včetně očkování, prohlídek v těhotenství, porodu apod. Péče musí být poskytnuta v takovém rozsahu, aby pacient nemusel odcestovat do země pojištění dříve, než zamýšlel.
Všechny osoby bydlící v jiném státě, než je stát pojištění mají nárok na celou péči podle právních předpisů státu, kde je poskytována. Touto péčí se rozumí zdravotní péče v plném rozsahu. Jedná se o stejnou zdravotní péči, na kterou má nárok místní pojištěnec.
Osoby, které obdržely souhlas s poskytováním péče v jiném státě EU mají nárok na poskytování vyžádané péče. Jedná se o specifickou péči, směřující k léčení konkrétního, již existujícího zdravotního problému pacienta.
1. Naše dcera trpí vážným ekzémem. Máme zájem o léčení v Německu. Co musíme udělat, aby ZP MV ČR uhradila toto léčení v zahraničí?
Pro výjezd za tímto léčení je nutný souhlas ZP s poskytnutím této péče v zahraničí. Obraťte se na ZP MV ČR s žádostí o povolení léčby spolu s vyjádřením ošetřujícího lékaře. Musíte také uvést zdravotnické zařízení, ve kterém bude probíhat léčba a předpokládanou cenu léčení. ZP MV ČR vaši žádost projedná, v případě souhlasu vám bude vydán pro dceru formulář E 112 za stanovených podmínek a budete moci vycestovat za léčením do Německa. ZP MV ČR poté toto léčení uhradí. ZP MV ČR neuhradí poplatky spoluúčasti. ZP MV ČR nepovoluje vyžádanou péči v zahraničí, je-li tato péče v ČR dostupná.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Zdravotnické zařízení se obrátí s žádostí o úhradu zdravotní péče v zahraničí na OZ,
2. OZ projedná po odsouhlasení na MZ příslušnou žádost v Poradní komisi,
3. V případě kladného rozhodnutí vystaví pracovník registru pojištěnců příslušné pobočky ZP MV ČR formulář E 112,
4. Formulář E 112 bude vystaven systémem e_AVA,
5. Pojištěnec je po dobu čerpání zdravotní péče v zahraničí i nadále pojištěncem ZP MV ČR,
6. Zahraniční zdravotnické zařízení se obrátí o úhradu výdajů spojených s čerpáním zdravotní péče prostřednictvím CMU – formulář E 125,
7. ZP MV ČR provede úhradu poskytnuté zdravotní péče.
2. Mohli byste mi vysvětlit, co je to spoluúčast?
V evropských zemích je obvyklé, že pacient platí poplatek při návštěvě lékaře – v Německu např. 10 Euro za jednu návštěvu, dále pacienti platí za jeden den hospitalizace – v mnohých zemích např. 8 Euro. Tak jako v České republice budete doplácet na vydané léky na recept. Doplatky v zemích EU jsou však vyšší, mnohdy činí 50 až 100 % ceny léku.
Úroveň aktuálních poplatků spoluúčasti pro rok 2005 v zemích EU naleznou pracovníci ZP MV ČR v publikaci „Průvodce po EU“, která byla CMU v roce 2005 a dále na www.cmu.cz.
3. Na formuláři E 121, který mi byl vystaven na pracovišti ZP MV ČR nerozumím pojmu „věcné dávky“. Mohli byste mi tento termín vysvětlit?
Termín „věcné dávky“ znamená zdravotní péče, ošetření apod.
Na některých E formulářích se nachází zároveň pojem „peněžité dávky“. Jedná se o např. o nemocenské dávky apod.
4. Jsem praktický lékař pracující v regionu s rozvinutým turistickým ruchem, jak mám postupovat při ošetření turisty např. z Rakouska?
Turista z členské země EU má nárok na nezbytnou zdravotní péči v ČR. Tento svůj nárok dokladuje kartou EHIC, kterou vydala jeho zahraniční ZP. Od ZP jste dostal tiskopisy „Potvrzení o nároku pojištěnce“. Vyplníte tento formulář trojmo – na tento formulář opíšete údaje z EHIC. Jeden tiskopis si necháte v dokumentaci pacienta, druhý odešlete s vyúčtováním ZP, třetí dáte pacientovi, aby ho odevzdal v lékárně s receptem v případě vyzvednutí léků na recept. Péči vyúčtujte ZP, kterou si vybral pacient, výkonovým způsobem – viz. Informační dopis ZP či dodatek uzavíraný mezi ZZ a ZP nebo papírovou formou vyúčtování. Turista platí stejné spoluúčasti jako český pojištěnec.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Turista z EU má nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče,
2. Lékař vyplní „Potvrzení o nároku pojištěnce“. Tento tiskopis je k dispozici na zdravotnických odděleních poboček ZP MV ČR,
3. Zdravotnické zařízení zašle ZP MV ČR samostatnou fakturu za ošetření zahraniční osoby. Vyúčtování musí být provedeno v papírové podobě dle platné Dohody, kterou má ZZ uzavřenou se ZP MV ČR. Vyúčtování musí být provedeno výkonovým způsobem. K faktuře musí být přiloženo „Potvrzení o nároku pojištěnce“ a ofocený EHIC. Zaslané doklady jsou kontrolovány RL pobočky Praha
4. ZZ zašle doklady na adresu ZP MV ČR:
pobočka Praha
skupina zahraničních úhrad
U Výstaviště 17
Praha 7
170 42
5. Pracovník skupiny zahraničních úhrad (SZU) pobočky Praha zaregistruje příslušnou osobu na základě EHIC v systému e_AVA.
6. Pracovník SZU následně provede kontrolu vyúčtování. V případě bezchybného vyúčtování zavede fakturu do systému a následně provede úhradu ZZ,
7. Pracovník SZU vystaví po skončeném kalendářním čtvrtletí za tuto vyfakturovanou péči formulář E 125, který bude odeslán CMU.
5. Kdo uhradí za cizince léky, které mu předepsal lékař?
V případě, že má cizinec vyplněné „Potvrzení o nároku pojištěnce“, Potvrzení o registraci či průkaz pojištěnce zaúčtujte lékárna vydané léky příslušné ZP. Cizinec platí pouze doplatek na lék jako český pojištěnec. V případě, že se cizinec ničím neprokázal, zaplatí plnou cenu léku, lékárna mu vydá recept a účet za léky. Na zahraniční ZP se poté cizinec může obrátit se žádostí o úhradu léku.
Postup v rámci ZP MV ČR v případě zaslaného vyúčtování lékárnou:
1. Lékárna zašle ZP MV ČR fakturu za vydaná léčiva. Vyúčtování musí být provedeno v papírové podobě. K faktuře musí být přiloženo „Potvrzení o nároku pojištěnce“ či ofocený EHIC,
2. Lékárna zašle doklady na adresu ZP MV ČR:
pobočka Praha
skupina zahraničních úhrad
U Výstaviště 17
Praha 7
170 42
3. Pracovník SZU pobočky Praha zaregistruje příslušnou osobu na základě či EHIC v systému e_AVA. V případě, že je tato osoba již systémem zaregistrována, je zdravotní péče zúčtována na tuto osobu,
4. Pracovník SZU následně provede kontrolu vyúčtování. V případě bezchybného vyúčtování zavede fakturu do systému a následně provede úhradu lékárně,
5. Pracovník SZU vystaví po skončeném kalendářním čtvrtletí za vyfakturované léky formulář E 125, který bude odeslán CMU.
6. Od příštího měsíce budu zaměstnán u rakouské firmy v Rakousku, zaplatí mi ZP MV ČR v tomto roce přeočkování proti klíšťové encefalitidě?
Od příštího měsíce budete pojištěncem rakouské ZP, ZP MV ČR pro vás bude pouze výpomocnou ZP. Očkování proti klíšťové encefalitidě není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, jedná se o tzv. rozšířenou péči, která je hrazena z jiných zdrojů. Náklady na tuto péči nemůže ZP MV ČR nárokovat po zahraničních zdravotních pojišťovnách. Výše jmenované očkování vám tedy neproplatíme.
7. Jsem nyní pojištěncem německé ZP, ZP MV ČR mi vydala „Potvrzení o registraci“. Musím i nyní, když jsem německý pojištěnec, oznamovat případné změny?
Ano, i nadále pro Vás platí to, že ZP i když se jedná o výpomocnou zdravotní pojišťovnu musíte oznámit rozhodné skutečnosti do 8 dnů, od doby kdy nastaly. Informaci o případném postupu máte k dispozici na internetových stránkách CMU www.cmu.cz. Podrobná adresa: http://www.cmu.cz/infopropojistence-eu-op.htm
8. Moje dcera žije dlouhodobě v USA. Nezměnilo se po vstupu ČR do EU pro ni něco v oblasti zdravotního pojištění?
USA nejsou členem EU, a proto vaše dcera má stejné povinnosti vůči ZP jako dosud. Po svém návratu nám bude muset dokladovat to, že si během dlouhodobého pobytu v USA hradila pojistné. Jestliže tuto skutečnost nedoloží, musí uhradit dlužné pojistné za celou dobu přerušení pojištění u ZPMVČR. Po tuto dobu nemá nárok na úhradu zdravotní péče ze strany ZP MV ČR.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Pojištěnec na pracovišti ZP MV ČR požádá o opětovný vstup do systému veřejného zdravotního pojištění,
2. Vstup je možný i mimo začátek kalendářního čtvrtletí,
3. Pracovník registru pojištěnců provede kontrolu úhrady pojistného v zahraničí – výplatní pásky apod.,
4. Pracovník registru vydá osobě EHIC. Osoba je pojištěna u ZP MV ČR s druhem pojištění „100“.
9. Jak mám postupovat v případě hospitalizace v zemi EU, když nebudu mít vystavený příslušný E formulář nebo EHIC?
Příslušný formulář či EHIC byste si měl vyzvednout u ZP MV ČR před svojí cestou do zahraničí. Budete-li hospitalizován a nebudete se moci prokázat příslušným formulářem, kontaktuje pracoviště ZP MV ČR a příslušný E formulář bude dodatečně vystaven.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Zdravotnické zařízení či rodinný příslušník se obrátí na pracoviště ZP MV ČR,
2. Pracovník registru vystaví „Potvrzení dočasně nahrazující EHIC“. Doba platnosti vystaveného potvrzení se stanovuje na základě předpokládané délky hospitalizace.
3. Pracovník registru pojištěnců odešle příslušné potvrzení do zahraničí či toto potvrzení předá rodinnému příslušníkovi.
10. Kdo mi uhradí poplatek 10 Euro, které jsem zaplatil za ošetření u praktického lékaře v Německu?
Jedná se o poplatek spoluúčasti, kterou platí každý Němec při návštěvě lékaře. ZP MV ČR Vám tuto částku neproplatí. Obraťte se na komerční pojišťovnu, byl-li jste zdravotně připojištěn.
Výši poplatků spoluúčasti platných v roce 2006 v zemích EU naleznou pracovníci ZP MV ČR v publikaci „Průvodce po EU“, která byla CMU vydána 05/2006.
11. Cizí zahraniční ZP s námi jako s českou ZP nekomunikuje, potřebujeme sdělit údaje o zahraničním pojištěnci. Jak máme postupovat?
Tyto případy jsou řešeny ve spolupráci s CMU a cizími styčnými místy. Zdravotní pojišťovna může oslovit zahraniční zdravotní pojišťovnu dopisem v českém jazyce, který je úředním jazykem. V případě nutnosti doručení určitého E formuláře, zašle pracovník ZP MV ČR do zahraničí formulář E 107.
12. Potřebuje ZP pro vydání „Potvrzení dočasně nahrazující EHIC“ v případě nezaměstnané osoby či vyslaného pracovníka vystavené formuláře E 303 a E 101?
ZP již pro vydání tohoto formuláře nepotřebuje tyto informace. Stejně jako turista mají tyto osoby nárok na nezbytnou zdravotní péči. Vydání „Potvrzení o registraci“ je vhodné omezit dobou platnosti. Nezaměstnaná osoba je vedena na českém úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání max. po dobu 3 měsíců po výjezdu do jiné země EU, kde si bude hledat práci. Je tedy nutné „Potvrzení dočasně nahrazující EHIC“ vydat max. na dobu 3 měsíců. V případě, že osoba vlastní EHIC. Je nutné, aby pracovník registru informoval osobu, že musí veškeré změny týkající se pojistného vztahu do 8 dnů ZP MV ČR oznámit.
13. Jak má postupovat ZZ v případě poskytování vyžádané péče cizincům?
ZP by měla vždy trvat na předregistraci pojištěnce s vystaveným formulářem E 112 v zahraničí. Vyžádaná péče, která bude poskytována, by měla být vždy také projednána s příslušným ZZ. Bez těchto kroků nemůže česká ZP provést úhradu poskytnuté zdravotní péče.
V současné chvíli není v ČR stanovena hranici, kdy by mělo být poskytnutí zdravotní péče cizímu pojištěnci v ČR předem předjednáno s českou ZP. Na Slovensku byl stanoven limit 1 000 Euro.
14. Musí se i v případě nízkých cen uhrazených v zahraničí za zdravotní péči ověřovat cena v zahraničí?
V případě, že pojištěnec trvá na úhradě nákladů ve skutečné výši, musí se vždy cena ověřovat v zahraničí.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Pojištěnec ZP MV ČR požádá ZP MV ČR o refundaci nákladů vynaložených v zahraničí z důvodu poskytnutí nezbytné zdravotní péče,
2. Pracovník registru pojištěnců převezme klientovu žádost v případě, že jsou přiloženy originální doklady – recepty, lékařské zprávy, doklad o úhradě apod. V případě, že nejsou doklady úplné, odmítne pracovník registru pojištěnců doklady převzít.
3. Pobočka ZP MV ČR zašle doklady na adresu ZP MV ČR:
pobočka Praha
skupina zahraničních úhrad
U Výstaviště 17
Praha 7
170 42
4. Pracovník pobočky Praha vystaví v systému e_AVA formulář E 126 a zašle tento formulář zahraničnímu styčnému místu,
5. Po sdělení možné úhrady zahraniční zdravotní pojišťovnou provede pracovník pobočky Praha úhradu na bankovní účet pojištěnce.
15. Kdy můžeme vzít osobu do stavu pojištěnců v případě, že nebyla v ČR nikdy zdravotně pojištěna?
Pokud splní následují podmínky:
Osoba ze třech zemí, která je v ČR zaměstnána a má povolený pobyt za účelem zaměstnání z CPPČR a povolení z ÚP.
Osoba, která získala na území ČR trvalý pobyt
Osoba , která má v ČR své těžiště zájmů .
Nezaopatření rodinní příslušníci pracovníků z EU.
Pozor !! výjimku tvoří NRP Slováků, kteří musí zůstat ve slovenském systému ZP pokud bydlí na území Slovenska.
16. Je ZP MV ČR institucí, která má určovat příslušnost k právním předpisům?
Určení příslušnosti by měli provádět zejména ve složitých případech pracovníci ČSSZ resp. OSSZ.
17. Může ZP MV ČR sankcionovat osobu, která neohlásila změny rozhodné pro aplikaci evropského práva?
Ano, z novely Nařízení 1408/71 vyplývá, že osoba má oznamovací povinnost vůči oběma zdravotním pojišťovnám. Změnu by měla ohlásit jak české ZP tak i např. německé ZP. Informace o případném postupu je k dispozici na internetových stránkách CMU www.cmu.cz. Podrobná adresa: http://www.cmu.cz/infopropojistence-eu-op.htm
18. Jaké je styčné místo na Slovensku pro oblast zdravotního pojištění?
Slovenským styčným místem je Úrad na dohlad pre zdravotnou starostlivosťou (UDZS – kód e_AVA: 9999).
19. Formulář E 123 z Německa nebyl potvrzen zdravotní pojišťovnou ale jinou institucí. Je tento postup správný?
Ano, v Německu je pro pracovní úrazy kompetentní institucí Svaz vlastníků motorových vozidel v Duisburgu. Tato instituce proplácí péči německým pojištěncům také v jiné zemi EU v případě pracovního úrazu. Vyúčtování poskytnuté zdravotní péče proběhne prostřednictvím formuláře E 125 přes CMU.
20. Jsem pendler. Můj dosavadní zubní lékař mě odmítá ošetřit, protože mám k dispozici „Potvrzení o registraci“ a nikoliv průkaz pojištěnce. Je jeho postup správný?
Zubní lékař by Vás měl ošetřit, protože poskytnutou zdravotní péči i nadále vykáže ZP MV ČR, i když v jiném režimu a ZP MV ČR následně bude požadovat danou částku po Vaší zahraniční ZP. V případě těchto problémů se ZZ se obraťte písemně na příslušný krajský úřad. Krajský zdravotní rada může uložit za tento postup sankci, lze také odejmout příslušnému ZZ licenci.
21. Pojištěnec ZP MV ČR byl v Německu účastníkem dopravní nehody, kterou nezavinil. V Německu byl hospitalizován a následně probíhalo doléčení i v ČR. Může ZP MV ČR požadovat náhradu škody po viníkovi dopravní nehody v zahraničí? Jakým způsobem se má postupovat?
Tento případ odborně nazýváme „regres“. ZP MV ČR uhradila náklady spojené s léčením pojištěnce v zahraničí a následně i v ČR. Je možné se obrátit přes CMU do zahraničí, aby nám byla poskytnuta právní pomoc. Veškerou dokumentaci je nutné postoupit CMU se žádostí. Je nutné vyčíslit náklady spojené s léčením. Dokumentace i žádost je zasílána v úředním jazyce kompetentní ZP tedy v českém jazyce. Zvláštní formulář, který by sloužil jako žádost vytvořen nebyl.
22. Vystavujete Evropský průkaz zdravotního pojištění („EHIC“)?
Karty EHIC vystavujeme od 1.8.2004 na vybraných pracovištích. Není vytvořen speciální formulář jako žádost o vydání EHIC. Kartu EHIC si pojištěnec vyzvedne přímo na pracovištích ZP MV ČR (osobně, plná moc, pro nezletilé pojištěnce zákonný zástupce). EHIC je v ojedinělých případech zasílán poštou (např. v případě imobility pojištěnce a to vždy doporučeným dopisem). Na EHIC je tištěn akademický titul.
Platnost EHIC bude stanovena maximálně na dobu 5 let od doby vydání.
1. O prázdninách jedu k moři do Španělska. Musím se i po vstupu ČR do EU zdravotně připojistit?
Cestovní připojištění vám doporučujeme. V případě pojistné události není z veřejného zdravotního pojištění hrazen převoz do České republiky, repatriace ostatků, asistenční služba apod. Ve Španělsku budete muset uhradit např. vždy 40 % ceny předepsaného léku.
V případě, že uhradíte nezbytnou zdravotní péči v hotovosti, nemůže Vám ZP MV ČR refundovat finanční prostředky ve výši španělských tarifů. Španělská strana není schopna ověřovat cenu za ošetření. Úhrada probíhá tedy ve výši českých tarifů.
2. Uhradí mi vaše zdravotní pojišťovna dialýzu při mém pobytu v Rakousku?
Ano, dialýza je zahrnuta do nezbytné zdravotní péče. Vyzvedněte si na pracovišti ZP MV ČR formulář „Potvrzení dočasně nahrazující EHIC“ či samotný EHIC. Dialýza musí být v Rakousku poskytnuta ve zdravotnickém zařízení, které je napojeno na systém veřejného zdravotního pojištění. Při ošetření budete muset zaplatit případné poplatky spoluúčasti.
3. Jedu na 14 dní do Chorvatska. Co musím jako dialyzovaný pacient udělat, aby mi ZP MV ČR uhradila dialýzy při mém pobytu?
Chorvatsko není členem EU, musíte proto požádat ZP MV ČR – OZ o schválení úhrady dialýzy v Chorvatsku. K žádosti je nutné předat nález Vašeho lékaře, kde podstupujete dialýzu – Váš současný stav, léky, které užíváte, a především jak často podstupujete dialýzu. V Chorvatsku byste měl také mít dohodnuté zařízení, kde budete dialýzu podstupovat. ZP MV ČR by měla znát předem cenu této zdravotní péče. Nutné schválit postup RL.
Je nutné, abyste měl formulář CZ/HR 111 A, který vydá ZP MV ČR po schválení úhrady dialýzy poskytnuté v Chorvatsku.
4. Slyšel jsem, že když mám při cestě do zahraničí EHIC, cestovní zdravotní připojištění je už zbytečné?
Zdravotní připojištění vám jednoznačně při cestě do zahraničí doporučujeme. Na základě EHIC vám ZP MV ČR uhradí nezbytnou zdravotní péči poskytnutou pouze ve zdravotnickém zařízení, které pracuje v systému veřejného zdravotního připojištění. ZP MV ČR Vám neuhradí asistenční službu a také Vám neuhradí převoz do ČR. Na základě veřejného zdravotního pojištění nemáte ani nárok na úhradu poplatků spoluúčasti.
5. Na pobřeží Španělska mě nechtěli ošetřit s průkazem EHIC, jak je to možné?
Pole daného průkazu jsou v češtině, je možné, že se s českým průkazem EHIC ještě nesetkali. Na pobřeží moře je však naprosto obvyklé, že zdravotnická zařízení nejsou napojena na veřejný systém zdravotního pojištění. Každý, kdo je v takovém zařízení ošetřen, hradí poskytnutou zdravotní péči v hotovosti. Úhradu nákladů za ošetření můžete požadovat po své zdravotní pojišťovně, která Vám toto ošetření proplatí ve výši nákladu v ČR.
6. Při své cestě v Polsku jsem náhle onemocněl, vyhledal jsem lékaře, neměl jsem sjednané zdravotní připojištění, neměl jsem EHIC ani jiný doklad. Zaplatí mi alespoň část prostředků ZP MV ČR za toto ošetření?
Požádejte ZP MV ČR o refundaci prostředků vynaložených na ošetření v zemi EU. Přiložte všechny doklady o tomto ošetření: lékařskou zprávu, účty, recepty apod., uveďte i bankovní spojení, kam Vám mohou být vráceny fin. prostředky. ZP MV ČR provede dotaz na polské styčné místo, v Polsku bude ověřena cena za příslušné ošetření. Po odečtení poplatků spoluúčasti Vám ZP MV ČR provede úhradu fin. prostředků. Ověřování ceny probíhá mnohdy i několik měsíců.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Pojištěnec ZP MV ČR požádá ZP MV ČR o refundaci nákladů vynaložených v zahraničí z důvodu poskytnutí nezbytné zdravotní péče,
2. Pracovník registru pojištěnců převezme klientovu žádost v případě, že jsou přiloženy originální doklady – recepty, lékařské zprávy, doklad o úhradě apod. V případě, že nejsou doklady úplné, odmítne pracovník registru pojištěnců doklady převzít.
3. Pobočka ZP MV ČR zašle doklady na adresu ZP MV ČR:
pobočka Praha
skupina zahraničních úhrad
U Výstaviště 17
Praha 7
170 42
4. Pracovník SZU vystaví v systému e_AVA formulář E 126 a zašle tento formulář zahraničnímu styčnému místu,
5. Po sdělení možné úhrady zahraniční zdravotní pojišťovnou provede pracovník SZU úhradu na bankovní účet pojištěnce.
7. Manžel měl autonehodu ve Francii, nyní je po vážné operaci ve Francii v nemocnici. Kdo uhradí jeho převoz do pražské nemocnice? Manžel neměl uzavřené zdravotní připojištění.
Na základě evropských nařízení nejsou hrazeny poplatky spoluúčasti, dále převoz pacienta zpět do ČR a např. asistenční služba. Převoz zpět do ČR bude muset uhradit vaše rodina, v případě, že není doprava upravena navíc mezistátní smlouvou.
8. Jsem v 7. měsíci těhotenství, potřebuji jet za manželem do Anglie. Kdo mi uhradí případný porod v Anglii?
Jedná se o nezbytnou zdravotní péči. Před dlouhou cestou je nutné zvážit všechna možná rizika. ZP by Vám neuhradila porod v zahraničí v případě, že by prokázala Váš úmysl za touto zdravotní péčí vycestovat.
Neměla byste být nucena Vy a Vaše dítě v případě zdravotního problému se vrátit zpět do ČR. V tomto by měla být zahrnuta i pediatrická péče o Vaše dítě. K poskytnutí této zdravotní péče v Anglii by měl být dostačující Evropský průkaz zdravotního pojištění. Je nutné však ověřit akceptaci tohoto dokladu v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Upozorňuji Vás také že budete hradit poplatky spoluúčasti v Anglii, které ZP MV ČR v žádném případě neproplácí.
9. Jedu na 14 dní do Chorvatska. Je zde platný EHIC?
Ano, od 15. 9. 2005 je možné použít v Chorvatsku EHIC, máte zde nárok na nezbytnou zdravotní péči. Doporučujeme cestovní pojištění.
1. Manžel pracuje v Rakousku, každý týden se na víkend vrací domů. Jsem jeho manželka a pobírám částečný invalidní důchod a na 4 hodiny denně pracuji zde v ČR. Do jakého systému zdravotního pojištění spadám?
Jelikož jste zaměstnána a zároveň pobíráte důchod z České republiky, patříte i nadále do systému českého zdravotního pojištění. Nadále vám zůstává průkaz pojištěnce a jste pojištěncem ZP MV ČR. Při svých cestách do jiné země EU máte nárok na nezbytnou zdravotní péči jako turistka s přihlédnutím k povaze onemocnění a délce předpokládaného pobytu.
2. Všichni členové mé rodiny jsou účastníky německého zdravotního pojištění z důvodu navázání na manžela, který pracuje v Mnichově. Syn, který studuje VŠ a je mu 20 let, bude mít v měsíci srpnu letní brigádu v ČR. Do jakého systému bude patřit?
V případě, že zaměstnavatel vašeho syna přihlásí a bude za něho odvádět pojistné na zdravotní pojištění po dobu brigády, bude váš syn spadat do českého systému zdravotního pojištění. U zdravotní pojišťovny, u níž byl předtím pojištěn, si vyzvedne průkaz pojištěnce. Bude odhlášen z německého systému zdravotního pojištění. Pojede-li váš syn do Německa během srpna, bude mít nárok pouze na nezbytnou péči jako turista.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. V případě návratu do českého systému zdravotního pojištění, musí být osobě odebráno „Potvrzení o registraci“, osobě musí být uzavřena pojistná doba pojistného vztahu v zahraničí. Osoba přestává mít druh pojištění „114“
2. Pracovník registru pojištěnců požádá prostřednictvím formuláře E 108, vystaví v systému e_AVA, o zrušení platnosti formuláře E 106, který vydala zahraniční ZP. Na základě formuláře E 106 část A provede potvrzení a vystavení formuláře E 106 část B,
3. Pracovník registru zaeviduje příslušnou osobu jako českého pojištěnce. Systém
vytvoří příslušné pojistné doby. Osobě je přidělen druh pojištění „100“.
4. Osobě je vydán doklad pro čerpání zdravotní péče – EHIC s omezenou dobou
platnosti.
5. Pracovník registru informuje osobu o nutnosti hlášení případných změn.
6. Po zaslání nového formuláře E 106 zahraniční ZP, provede pracovník registru
pojištěnců doplnění zbývajících rodinných příslušníků na formulář E 106 část B.
3. Jsem pracující pendlerka v Rakousku, čekám dítě a rodit budu v ČR. Uhradí mi ZP MV ČR porod? Do jakého systému zdravotního pojištění bude patřit mé dítě?
ZP MV ČR uhradí zdravotní péči porodnici, kde proběhne porod. I nadále bude ZP MV ČR požadovat úhradu této zdravotní péče po vaší rakouské zdravotní pojišťovně. Vaše dítě spadá do systému rakouského zdravotního pojištění. ZP MV ČR vydá Vašemu dítěti „Potvrzení o registraci“ s dobou platnosti max. 1 rok. ZP MV ČR bude pouze výpomocnou zdravotní pojišťovnou. Vaše dítě bude mít nárok na nezbytnou zdravotní péči v Rakousku pokud s ním budete pobývat na území ČR s přihlédnutím k povaze onemocnění a předpokládané délce pobytu , ČR bude tít nárok na plnou péči..
4. Odjíždím na 4 měsíce jako au-pair do Anglie. Nyní si hradím pojistné jako OBZP. Budu mít nárok na zdravotní péči v Anglii po dobu mého pobytu?
Ano, i nadále vás ZP MV ČR bude vést jako OBZP, budete hradit pojistné ve výši pro osoby bez zdanitelných příjmů. ZP MV ČR Vám vystaví EHIC. V Anglii se budete při ošetření prokazovat těmito doklady. ZP MV ČR Vám neuhradí poplatky spoluúčasti. Například za každé balení léku na recept musíte v Anglii zaplatit 5,9 liber. Jednoznačně vám doporučujeme uzavřít i cestovní připojištění.
5. Jsem již tři měsíce veden v evidenci úřadu práce. Mám v úmyslu jet hledat práci do Anglie. Jaký mám nárok na zdravotní péči v Anglii po dobu hledání práce?
Jelikož jste veden v evidenci úřadu práce 3 měsíce, můžete odjet např. do Anglie, kde si budete hledat práci. Po dobu třech měsíců máte nárok na nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze onemocnění a předpokládané délce pobytu v zahraničí na účet ZP MV ČR. Musíte však být veden v evidenci úřadu práce v Anglii. Každou změnu, tedy i vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání, musíte oznámit ZP MV ČR do 8 dnů.
6. Bydlím v Prachaticích, 4 dny pracuji v ČR jako zdravotní sestra tamější nemocnice. Jedenkrát týdně pracuji v ordinaci rehabilitace v Německu. Do jakého systému zdravotního pojištění patřím, které ZP musím odvádět pojistné?
V případě, že máte souběh zaměstnání ve dvou státech EU a zároveň v jednom státě EU, kde pracujete i bydlíte, odvádíte v této zemi také pojistné. Pojistné budete tedy odvádět z obou příjmů ZP MV ČR. Na pracovišti ZP MV ČR si vyzvednete přihlášku pro německého zaměstnavatele, který se u nás zaregistruje. Pojistné bude odvádět ve výši podle platných českých zákonů, tzn. 13,5 % z hrubé mzdy.
Pracovník ZP MV ČR předá přihlášku pro zaměstnavatele. Je nutné zavést zaměstnavatele do informačního systému ZP MV ČR dle PP 02.01/03 - Zaregistrování zaměstnavatelů.
7. Můj zaměstnavatel mě vysílá na pracovní stáž do Německa. Budu muset hradit pojistné do německého systému?
V případě, že jste vyslána na kratší dobu než jeden rok, spadáte i nadále do českého systému. Vydáme Vám EHIC. V Německu máte nárok na nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze onemocnění a předpokládané délce pobytu na účet ZP MV ČR.
8. Jsem Slovák, pracuji ve firmě v Opavě, žena je zaměstnána také u české firmy v Opavě a oba zde máme trvalý pobyt. Patříme do českého systému veřejného zdravotního pojištění?
Ano, patříte do českého systému zdravotního pojištění. Máte český průkaz pojištěnce. Při svých cestách do jiných zemí EU máte nárok na nezbytnou zdravotní péči jako turisté.
ZP MV ČR ve Vašem případě nevydá formulář E 106. V ČR máte trvalý pobyt, na Slovensku máte tedy nárok pouze na nezbytnou zdravotní péči na účet ZP MV ČR.
9. Jsem Ukrajinec a pracuji již 5 měsíců v Praze. Proč mi Vaše pracovnice odmítla vydat EHIC. Jedu do Francie. ČR je členem EU, měl bych mít tedy ve Francii také nárok na zdravotní péči?
Na úhradu zdravotní péče máte nárok v ČR, jste zde zdravotně pojištěn. Ukrajina není členem EU, jedná se o tzv. třetí zemi ve vztahu k EU. Nárok na zdravotní péči v jiných členských zemích máte až za předpokladu, že budete po dobu 12 měsíců v ČR zdravotně pojištěn. Pro uznání příslušného nároku se sčítají i jednotlivé pojistné doby.
10. Manžel pracuje v Německu, nyní čekám dítě a budu pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Jsem ještě českým pojištěncem? Do jakého systému bude patřit naše dítě?
Ano, po dobu kdy budete pobírat peněžitou pomoc, či rodičovský příspěvek a máte pojistnou dobu otevřenou Vaším zaměstnavatelem patříte do českého systému zdravotního pojištění. Do českého systému zdravotního pojištění patří i Vaše dítě.
11. Jsem ze Slovenska a od léta budu pracovat v Brně. Moje rodina i nadále žije na Slovensku. Budou moci také navštívit lékaře v ČR, když za mnou přijedou?
Vaši nezaopatření rodinní příslušníci patří od 1. září 2005 do slovenského systému zdravotního pojištění, protože mají trvalý pobyt na Slovensku. Tyto osoby mají nárok v ČR na nezbytnou zdravotní péči jako turisté, pokud se prokáží slovenským EHIC
12. Jsem zaměstnaný u české firmy v Náchodě. Manželka mi před dvěma lety zemřela. Jsem Polák bydlící i nadále v Polsku se svými dětmi – studentka VŠ (20 let) v Polsku a student VŠ (27 let) také v Polsku. Jaké povinnosti máme vůči ZP MV ČR?
Nezaopatřenost vašich dětí potvrdila polská ZP, od vás potřebujeme doklady o studiu vašich dětí, dále rodné listy, doklad o tom, že jste samoživitel apod. V ČR je hrazeno státem pojistné za studenta do věku 26 let. Váš syn tedy bude muset hradit pojistné ZP MV ČR ve výši jako OBZP (tj. 13,5% z minimální mzdy). Za Vaši dceru bude pojistné hradit Ministerstvo financí ČR.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. V případě vstupu do českého systému zdravotního pojištění, musí být osobě vydán EHIC a otevřena pojistná doba pojistného vztahu v ČR. Osoba má druh pojištění „111“
2. Pracovník registru pojištěnců zaregistruje přijatý formulář E 106 část B v systému e_AVA. Zavede nezaopatřené rodinné příslušníky do systému e_AVA.
3. Osobě je vydán doklad pro čerpání zdravotní péče – EHIC s omezenou dobou
platnosti.
4. Pracovník registru informuje osobu o nutnosti hlášení případných změn.
5. Pro nezaopatřeného rodinného příslušníka, který je vyhodnocena jako OBZP, je nutné předat informace o platbě pojistného – termín, částka a číslo bankovního účtu.
6. V případě nezaopatřeného rodinného příslušníka studenta, musí být doloženo potvrzení o studiu.
13. Jak se má u ZP MV ČR zaregistrovat můj německý zaměstnavatel, aby za mě mohl odvádět pojistné?
Nejlépe Vaším prostřednictvím předáte svému zaměstnavateli příslušné formuláře nutné pro registraci zaměstnavatele, které obdržíte na pracovištích ZP MV ČR nebo jsou k dispozici na internetových stránkách ZP MV ČR www.zpmvcr.cz. Zaměstnavatel formuláře vyplní a odešle zpět ZP MV ČR. Pojistné bude odvádět dle platných českých právních norem. Pracovník ZP MV ČR postupuje dle PP 02.01/03 - Zaregistrování zaměstnavatelů.
14. Pracuji v Rakousku, navštěvuji lékaře v Jindřichově Hradci. Dosud jsem platil pojistné jako OBZP a měl jsem průkaz pojištěnce. Jak je to nyní po vstupu ČR do EU?
Evropská nařízení jsou postavena na základě principu jednoho pojištění. Rakouská ZP vám vystaví formulář E 106, se kterým se zaregistrujete u ZP MV ČR. Odevzdáte průkaz pojištěnce, nebudete muset hradit pojistné jako OBZP. ZP MV ČR vám vydá „Potvrzení o registraci“, se kterým se budete prokazovat při ošetření v ČR. Máte nárok na zdravotní péči v plném rozsahu pojištěnce ČR.
15. Jsem Slovák, od ledna pracuji v ČR a jsem pojištěncem VZP ČR. Rád bych změnil zdravotní pojišťovnu. Jak se stanu vaším pojištěncem?
Podle českého práva můžete změnit ZP jednou za rok vždy k 1. dni kalendářního čtvrtletí. Tzn. celý tento rok musíte být pojištěnce VZP ČR. Během posledního čtvrtletí navštívíte pracoviště ZP MV ČR, vyplníte přihlášku pojištěnce, předložíte o totožnosti, pracovní smlouvu a doklad o bydlišti. Od ledna 2006 se stanete pojištěncem ZP MV ČR. VZP ČR musíte v lednu 2006 odevzdat její průkaz pojištěnce. V době trvání nucené správy nad VZP ČR můžete změnit zdravotní pojišťovnu k 1. dni kalendářního měsíce, roční interval nemusí být dodržen.
15. Díky manželovi, který pracuje v Německu, jsem já i moje dvě děti nyní pojištěnci německé ZP. Proč jsme museli odevzdat průkaz pojištěnce? Nyní máme „Potvrzení o registraci“.
ZP MV ČR se pro vás z titulu navázání na německý systém zdravotního pojištění stala pouze výpomocnou zdravotní pojišťovnou. Potvrzení o registraci plní stejnou funkci jako průkaz pojištěnce. Ve vašem případě máte nárok na zdravotní péči v plném rozsahu pojištěnce ČR. Průkaz pojištěnce jste museli odevzdat, protože nyní nejste tzv. kmenovými pojištěnci. V případě, že budete opět spadat do českého systému, bude Vám průkaz pojištěnce znovu vydán.
16. Mohu patřit jako OSVČ také do kategorie vyslaný pracovník?
Ano i OSVČ může patřit do kategorie vyslaný pracovník. Je nutné, aby Vám OSSZ resp. ČSSZ vydala formulář E 101.
17. Jsem Slovák s trvalým pobytem na Slovensku, jsem na Slovensku OSVČ a zde v ČR jsem zaměstnán. Do jakého systému zdravotního pojištění patřím?
Slovensko má také udělenou výjimku z evropských nařízení jako ČR. Jako OSVČ bude odvádět pojistné slovenské zdravotní pojišťovně a česká ZP bude vybírat pojistné od vašeho českého zaměstnavatele. I nadále patříte do obou systémů zdravotního pojištění. Pracovník ZP MV ČR Vám vystaví EHIC, se kterým budete v ČR navštěvovat zdravotnická zařízení.
18. Jsem Slovák s trvalým pobytem na Slovensku. Nyní budu pracovat u českého zaměstnavatele v Ostravě. Od kdy mám nárok na zdravotní péči v ČR?
Na zdravotní péči v plném rozsahu pojištěnce ČR máte nárok od prvního dne výkonu zaměstnání v ČR. Zaměstnavatel Vás musí přihlásit u ZP a v ČR za vás odvádět pojistné. ZP vám vystaví formulář E 106 pro slovenskou zdravotní pojišťovnu. Pracovník ZP MV ČR vydá formulář E 106 pomocí systému e_AVA. Druh pojištění „111“. Po navrácení formuláře E 106 od slovenské ZP pracovník registru pojištěnců zaeviduje v systému e_AVA formulář E 106 část B.
19. Manžel je zaměstnán na Slovensku, já pobírám rodičovský příspěvek a jsem doma s dvouletou dcerou. Manžel je Váš „pojištěnec“. Do jakého systému zdravotního pojištění patřím já a moje dcera?
Pokud máte i nadále otevřenou pojistnou dobu Vaším zaměstnavatelem, patříte do českého systému zdravotního pojištění.
20. Jsem nyní pojištěncem německé ZP, ZP MV ČR mi vydala „Potvrzení o registraci“. Musím i nyní, když jsem německý pojištěnec, oznamovat případné změny?
Ano, i nadále pro Vás platí to, že ZP i když se jedná o výpomocnou zdravotní pojišťovnu musíte oznámit rozhodné skutečnosti do 8 dnů, od doby kdy nastaly.
Informace o případném postupu je k dispozici na internetových stránkách CMU www.cmu.cz. Podrobná adresa: http://www.cmu.cz/infopropojistence-eu-op.htm.
21. Jsem Slovák trvale žijící v ČR a pracující na Slovensku. Vydá mi ZP MV ČR EHIC?
Ne, ZP MV ČR nemůže vydat EHIC. Na základě výkonu zaměstnání podléháte slovenskému systému zdravotního pojištění. ZP MV ČR je pouze výpomocnou zdravotní pojišťovnou. EHIC Vám musí vydat slovenská zdravotní pojišťovna.
22. Manžel pracuje v Německu, kde je také zdravotně pojištěn. Kdo mu vydá EHIC?
Kompetentní ZP manžela je německá ZP. S žádostí o EHIC se musí obrátí na příslušnou německou ZP.
23. Nezaopatření rodinní příslušníci pendlera pracujícího v Německu chtějí změnit ZP v ČR. Je to možné?
Pro tyto osoby je v ČR ZP pouze výpomocnou ZP. Změna ZP by komplikovala celou situaci. Nově zvolená ZP (dle řádných termínů) může vzít tyto osoby do stavu pojištěnců. Zdravotní péči poskytnutou v ČR bude ale přesto hradit výpomocná ZP, u níž je zaregistrován živitel. Zde musí být zaregistrováni všichni nezaopatření rodinní příslušníci živitele. „Potvrzení o registraci“ vydá také tato ZP.
24. Jak dlouho je osoba z EU registrována na českém úřadu práce českým pojištěncem?
Osoba, které je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, je stále českým pojištěncem. Osoba může být vedena v evidenci úřadu práce i delší dobu. Není-li však této osobě vyplácena podpora v nezaměstnanosti, není již českým pojištěncem. V případě, že byl této osobě vydán formulář E 106, měl by její pojistný vztah v ČR po ukončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti ukončen. V ostatních případech je nezbytné prokázat „skutečné“ bydliště v ČR.
25. Na naše pracoviště registru pojištěnců se obrátili pracovníci českého konzulárního úřadu z Belgie. Může jim ZP MV ČR vydat EHIC?
Ano, tyto osoby podléhají právu České republiky, a proto jim může být vydán EHIC.
26. Pojištěnec ZP MV ČR, který má trvalý pobyt v Prachaticích (je Čech) pracuje zároveň v Rakousku a v Německu. V ČR není zaměstnán. Do jakého systému zdravotního pojištění tato osoba spadá?
Tato osoba je českým pojištěncem, pokud není v obou zemích zaměstnána jednou firmou. Rakouský a německý zaměstnavatel musí za tuto osou odvádět pojistné na zdravotní pojištění české zdravotní pojišťovně dle platných českých právních předpisů. V případě, že by se jednalo o jednoho zaměstnavatele, byla by osoba pojištěna v zemi, kde má firma sídlo.
27. Do jakého systému zdravotního pojištění patří slovenský občan podnikající v ČR a zároveň na Slovensku. Trvalé bydliště má tato osoba na Slovensku?
Na souběh samostatné výdělečné činnosti musí být pohlíženo jako na souběh zaměstnání. Tato osoba bude spadat do slovenského systému zdravotního pojištění. Má zároveň na Slovensku trvalé bydliště. Pojistné bude vybírat slovenská zdravotní pojišťovna z obou podnikatelských aktivit. Osobě bude v ČR vydáno „Potvrzení o registraci“ na základě doručeného EHIC, čerpaná zdravotní péče bude nárokována po slovenské zdravotní pojišťovně. Osoba má v ČR nárok na nezbytnou zdravotní péči.
28. Občan SR, který má v ČR uzavřenou „smlouvu o zprostředkování“ se chce stát českým pojištěncem. Je to možné?
Smlouva o zprostředkování je upravena Obchodním zákoníkem. Tato skutečnost nezakládá nárok stát se českým pojištěncem. Osoba nemá přiděleno IČO, osoba z jiné země EU nemůže vstoupit do registru pojištěnců jako OBZP (nemá zde trvalý pobyt). V případě, že bude osobě vydán Živnostenský list či Koncesní listina, může vstoupit do českého systému jako OSVČ.
29. Pracovník z EU přinesl formulář E 106 potvrzený německou zdravotní pojišťovnou. Je zde uvedena jako nezaopatřený rodinný příslušník jeho manželka. Musíme tuto situaci ověřovat?
Ano, všechny NRP, které bude ZP MV ČR registrovat jako nezaopatřené, musí pracovník ZP MV ČR ověřit oddacím a rodným listem a po splnění podmínek nezaopatřenosti mohou být zaregistrováni jako NRP.
30. Pan Novák pracuje v Anglii, v ČR žije jeho nezaopatřená dcera. Panu Novákovi odmítají v Anglii vystavit formulář E 106. Panu Novákovi i dceři byl vystaven formulář EHIC. Dcera má však mít v zemi bydliště (v ČR) nárok na plnou zdravotní péči. Jak postupovat?
Panu Novákovi by měl být vystaven anglickou stranou formulář E 109, na základě kterého jsou kryti nezaopatření rodinní příslušníci osoby žijící v jiné zemi než je výkon zaměstnání pracovníka. Tyto osoby mají nárok na plnou zdravotní péči. Postup anglické strany je mnohdy velmi pomalý.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Pracovník registru pojištěnců potvrzený formulář E 109,
2. U příslušné osoby na základě formuláře E 109 provede změny v registru
pojištěnců. Druh pojištění „100“, Okruh osob – NRP zaměstnance v EU (791),
3. Pracovník registru pojištěnců vydá osobě EHIC,
4. Přeúčtování zdravotní péče probíhá standardním způsobem. Vyúčtování
zdravotní péče zpracovává místně příslušná pobočka dle ZZ,
5. Přeúčtování do zahraničí probíhá na základě formuláře E 127. Vyúčtování probíhá ve výši paušálních plateb.
1. Moje dcera jede na půlroční studijní pobyt do Vídně. Co musí udělat, aby měla nárok na zdravotní péči v Rakousku?
Vaše dcera zůstává i nadále českým pojištěncem. U ZP MV ČR si vyzvedne EHIC. S těmito doklady může navštívit lékaře při svém pobytu v Rakousku. Má nárok na nezbytnou zdravotní péči. ZP MV ČR musí donést potvrzení o studiu ve Vídni. Je nutné, aby ZP MV ČR doložila potvrzení o tom, že je i nadále studentem SŠ, nebo VŠ v ČR.
2. Moje dcera je na čtyři měsíce jako studentka ve Švédsku, nyní si zlomila ruku. Podle lékařů bude potřebovat i rehabilitaci po sundání sádry. Musí se vrátit do ČR nebo ji tuto péči uhradíte?
Vaše dcera má nárok při svém přechodném pobytu v zahraničí nárok na nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze onemocnění a předpokládané délce pobytu. Vzhledem k předpokládané délce pobytu do této délky patří i rehabilitace. V případě, že se Vaše dcera prokáže EHIC, měla by vyjma poplatků spoluúčasti, uhradit příslušnou péči zahraniční ZP a následně nárokovat po ZP MV ČR.
1. Dlouhodobě žiji v ČR, důchod pobírám ze Slovenska. Mám průkaz pojištěnce ZP MV ČR. Nyní chci jet na týden do Itálie. Příslušné formuláře pro cestu do Itálie mi vydá slovenská zdravotní pojišťovna nebo ZP MV ČR?
I přesto, že pojistné za vás hradí Ministerstvo financí SR slovenské zdravotní pojišťovně, hradí za Vás zdravotní péči v jiné zemi EU ZP MV ČR ZP. EHIC Vám vydá ZP MV ČR. Před cestou do Itálie byste měl uzavřít cestovní zdravotní připojištění. S kartou EHIC byste měl navštívit zdravotnické zařízení, které je navázáno na veřejný systém. Lze očekávat, jedete-li na pobřeží, že tato zařízení nejsou v těchto oblastech jednoduše dostupná.
2. Moje dcera žije v Německu od května 2004 pobírám starobní důchod. Chtěla bych se ke své dceři v září přestěhovat. Jak to bude se zdravotním pojištěním?
V případě, že budete žít v Německu, bude Vám tam ČSSZ zasílat důchod, nebudete-li mít v Německu žádný jiný příjem, budete i nadále českým pojištěncem dlouhodobě žijícím v Německu. ZP MV ČR Vám vystaví formulář E 121, se kterým se zaregistrujete u německé ZP. V Německu budete mít nárok na plnou zdravotní péče. Při cestách do ČR budete mít nárok na nezbytnou péči v ČR v rozsahu jako turista na účet německé zdravotní pojišťovny.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Pracovník registru pojištěnců Vám vystaví formulář E 121 – v této chvíli však tento formulář nepotvrdí,
2. Formulář E 121 bude zaslán OSSZ resp. ČSSZ, kde bude potvrzeno, že jste poživatelem důchodu z ČR,
3. V případě kladného vyřízení ze strany ČSSZ bude potvrzen formulář ze strany
ZP MV ČR,
4. Pracovník ZP MV ČR odebere osobě EHIC,
5. Pojištěnec se zaregistruje u německé ZP s formulářem E 121,
6. Německá ZP zašle a potvrdí formulář E 121 část B ZP MV ČR,
7. Německá ZP Vám vydá doklady k čerpání zdravotní péče v Německu a zároveň EHIC, budete-li čerpat nezbytnou zdravotní péči v jiné zemi EU (platí i pro ČR).
3. Budu-li dlouhodobě žít jako důchodce v Německu, mohu navštěvovat i své lékaře v ČR, které znám?
V ČR budete mít nárok pouze na nezbytnou zdravotní péči jako turista. V případě delšího pobytu v ČR lze některé úkony považovat za nezbytné. Čerpání zdravotní péče v ČR, za kterou jste úmyslně vycestoval do ČR, však musí být považováno jako čerpání vyžádané péče. K čerpání vyžádané péče v zahraničí musí být vždy vydán souhlas příslušné zdravotní pojišťovny.
Postup v rámci ZP MV ČR:
1. Turista z EU má nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče,
2.Lékař vyplní „Potvrzení o nároku pojištěnce“. Tento tiskopis je k dispozici na zdravotnických odděleních poboček ZP MV ČR,
3. Zdravotnické zařízení zašle ZP MV ČR fakturu za ošetření zahraniční osoby. Vyúčtování musí být provedeno v papírové podobě dle platné Dohody, kterou má ZZ uzavřenou se ZP MV ČR. Vyúčtování musí být provedeno výkonovým způsobem. K faktuře musí být přiloženo „Potvrzení o nároku pojištěnce“a ofocený EHIC,
4. ZZ zašle doklady na adresu ZP MV ČR:
pobočka Praha
skupina zahraničních úhrad
U Výstaviště 17
Praha 7
170 42
5. Pracovník pobočky Praha zaregistruje příslušnou osobu na základě EHIC v systému e_AVA.
6. Pracovník pobočky Praha následně provede kontrolu vyúčtování. V případě bezchybného vyúčtování zavede fakturu do systému a následně provede úhradu ZZ,
7. Pracovník pobočky Praha vystaví po skončeném kalendářním čtvrtletí za tuto vyfakturovanou péči formulář E 125, který bude odeslán CMU.
4. Jsem důchodkyně, pobírám plný invalidní důchod z ČR a vdovský důchod ze Slovenska. Trvale žiji v Brně. Patřím stále do českého systému zdravotního pojištění?
Ano, jedná se o souběh důchodů, v ČR trvale žijete a máte zde zároveň i příjem. Patříte do českého systému. V případě cesty na Slovensko máte nárok na nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze onemocnění a předpokládané délce pobytu jako turista na účet ZP MV ČR.
5. Spadá německý důchodce, který pobírá jen důchod z Německa, do německého systému zdravotního pojištění, když má vydaný občanský průkaz a trvalé bydliště v ČR?
Ano, rozhodující je skutečnost výplaty důchodu. Tato osoba, i když má v ČR trvalé bydliště, spadá do německého systému zdravotního pojištění. ZP MV ČR zaregistruje tuto osobu na základě formuláře E 121, který bude vydán německou stranou. Budete mít nárok na plnou péči v ČR na účet německé ZP.
6. Matka pobírá sirotčí důchod na dítě ze Slovenska. Sama pobírá rodičovský příspěvek z české strany. Do jakého systému patří matka?
Dítě pobírající sirotčí důchod ze Slovenska náleží do slovenského systému zdravotního pojištění. Bude u nás registrováno na základě formuláře E 121 vydaného slovenskou ZP. Matka i přes pobírající rodičovský příspěvek má jistě i jiný souběh dávek či jiný příjem a patří i nadále do českého systému.