Ze zdravotního pojištění v ČR z důvodu dlouhodobého pobytu v cizině se lze odhlásit v případě, že pobyt je delší než 6 měsíců. Po tuto dobu není pojištěnec s trvalým pobytem v ČR povinen platit pojistné na veřejné zdravotní pojištění v ČR, ale po návratu musí doložit pojištění v cizině a nebo mít sjednáno cestovní pojištění do zahraničí. Pokud pojištěnec nedoloží potvrzení o zdravotním pojištění v cizině, musí doplatit v ČR pojistné na veřejné zdravotní pojištění, aby vznikl nárok na bezplatné ošetření.
Před odjezdem do ciziny musí pojištěnec o této skutečnosti učinit osobně písemné prohlášení nebo ho provede osoba na základě ověřené plné moci a současně odevzdat průkaz pojištěnce. Toto odhlášení nelze provést zpětně.
Pokud bude za Vás zaměstnavatel v cizině hradit zdravotní pojištění a jedná se o zemi EU, potom se odhlásíte ze zdravotního pojištění v ČR, vyplníte příslušné formuláře a po svém návratu doložíte pojištění v cizině.
Mezi Českou republikou a Anglii byla před rokem 1989 uzavřena mezistátní smlouva o poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Od 1. 5. 2004 jsou platná Nařízení Rady EHS 1408/71 a 574/72. To znamená, ze při dlouhodobém pobytu v Anglii nebyl pojištěnec povinen doložit zdravotní pojišťovně potvrzeni o placení zdravotního pojištění v cizině nebo doklad o uzavřeni cestovního pojištěni. Tato povinnost nastala až od 1.7.2002, kdy vstoupila v platnost novela zákona 48/97 Sb.o všeobecném zdravotním pojištění.Nevztahuje se tedy na dlouhodobé pobyty v Anglii, které započaly před tímto datem.
Je nutné doložit letenku, jízdenku či jiný doklad, který by prokázal Váš pobyt v Anglii před 1.7.2002.
Od 1. 5. 2004 musíte prokázat platbu pojistného v Anglii. Obraťte se na pracoviště ZP MV ČR, kde Vám bude zdravotní pojištění obnoveno a bude Vám vrácen průkaz pojištěnce, pokud doložíte doklady potvrzující pojistný vztah v Anglii. Pokud tyto doklady nepředložíte budete si muset doplatit zdravotní pojištění zpětně, jako byste v zahraničí nebyla.
Při návštěvě nebo návratu do ČR a registraci zpět ke ZP MV ČR , kde musíte doložit doklady o zdravotním pojištění v cizině. Pokud tyto doklady nepředložíte budete si muset doplatit zdravotní pojištění zpětně, jako byste v zahraničí nebyla. Po té vám bude vystaven průkaz pojištěnce na dobu, po kterou budete v České republice pobývat. Vztahuji se na Vás práva a povinnosti jako na každého jiného českého pojištěnce.
Pokud nebudete v ČR celý kalendářní měsíc nejste povinna hradit zdravotní pojištění ani jeho poměrnou část.
Před ukončením pobytu v ČR opět vrátíte na pracovišti ZP MV ČR průkaz pojištěnce a vyplníte prohlášení o dlouhodobém pobytu v zahraničí. Není-li Váš další pobyt v zahraničí delší než 6 měsíců, musíte si zdravotní pojištěni uhradit zpětně po návratu do ČR.
Zvláštní případy, které upravuje zákon:
U osob, které byly v cizině nepřetržitě v období od 31.prosince 1992 až do 1.května 1995, vzniká povinná účast ve všeobecném zdravotnímu pojištění až po návratu z ciziny. To znamená, že i povinnost platit pojistné vznikne dnem návratu z ciziny. Pobyt v cizině v uvedeném období jsou takové osoby povinny zdravotní pojišťovně doložit.
Osoby, které se vrátí z ciziny po nepřetržitém pobytu, který započal mezi 1.lednem 1993 až 1. červencem 1993, a den návratu připadne na období po 30. dubnu 1995, pokud byly:
po celou dobu pobytu v cizině zdravotně pojištěny,
a nebyla za ně proplacena českou zdravotní pojišťovnou žádná zdravotní péče, mohou požádat zpětně příslušnou zdravotní pojišťovnu o postup, jako by před odjezdem učinily na zdravotní pojišťovně PROHLÁŠENÍ.To znamená, že za dobu pobytu v cizině nemusejí zpětně doplatit pojistné české zdravotní pojišťovně. Po návratu je nutno předložit zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a o jeho délce.