Zdravotní pojištění cizinců

1. Mám přítele cizince. Za jakých podmínek se může přihlásit k ZP MV ČR?

Ve Vašem dotazu jste nám, bohužel, neposkytla důležité informace k jeho zodpovězení. Nejprve je třeba vyjasnit skutečnost, zda Váš přítel má na území ČR trvalý pobyt či nikoli a občanem jaké státu je. Je-li Váš přítel občanem některého ze států Evropské unie, EHS či Švýcarska doporučujeme k nahlédnutí oblast otázek „Problematika EU“. V případě, že Váš přítel pochází z jiného státu (mimo dosah evropských koordinačních předpisů), stane se účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění a může být tedy registrován u naší ZP, pokud má trvalý pobyt v ČR. Nemá-li Váš přítel trvalý pobyt udělen, je účasten veřejného systému pouze v případě, že je zaměstnán u zaměstnavatele se sídlem či trvalým pobytem na území ČR. Podotýkáme, že za zaměstnání se nepovažuje pracovněprávní vztah sjednaný dohodou o provedení práce, popřípadě vztah založený dohodou o pracovní činnosti nedosáhne-li se měsíčního započitatelného příjmu 2.000 Kč.

2. Mám v ČR dlouhodobý pobyt a uzavřené komerční pojištění, protože pocházím z Vietnamu. Nyní ale začnu pracovat v Praze. Musím si dál platit komerční pojištění nebo se můžu přihlásit k nějaké zdravotní pojišťovně, a co k tomu potřebuji?

V případě, že začnete na území ČR pracovat, tj. budete zaměstnancem a Váš zaměstnavatel bude mít sídlo nebo trvalý pobyt na území ČR, stáváte se dnem nástupu do zaměstnání účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění. Nebudete si tedy muset již platit pojištění komerční a pojistné do veřejného systému za Vás bude odvádět zaměstnavatel. U jaké zdravotní pojišťovny chcete být pojištěn je čistě na Vašem rozhodnutí. Pro registraci ke zvolené pojišťovně vyplníte Přihlášku pojištěnce a doložíte patřičné doklady (tj. povolení k pobytu a povolení k zaměstnání, pracovní smlouvu).

3. Moje matka je cizinka v důchodovém věku (75 let) a nyní získala na území ČR trvalý pobyt. Za jakých podmínek může být pojištěna u vaší zdravotní pojišťovny a jak to bude s placením zdravotního pojištění?

Je třeba předeslat, že obecně účast v systému veřejného zdravotního pojištění vzniká dnem získání trvalého pobytu na území ČR, ale s ohledem na zvláštní pravidla pro občany EU , EHP a Švýcarska je třeba se řídit prvotně podle státní příslušnosti Vaší matky. Pokud je občankou výše zmíněných států, nehraje při posuzování její situace získání trvalého pobytu hlavní roli a je nutné záležitost posoudit detailně. V takovém případě doporučujeme seznámit se se základními principy a otázkami v části zaměřené na problematiku EU, případně se obrátit na naši Infolinku. V případě, že je ale Vaše matka státním příslušníkem státu nespadajícího pod koordinační předpisy EU, je naopak získání trvalého pobytu zásadním úkonem – dnem získání trvalého pobytu jí vzniká účast v systému veřejného zdravotního pojištění a je potřeba, aby se zaregistrovala u jí zvolené zdravotní pojišťovny. Pro určení, kdo pak bude hradit za Vaši matku zdravotní pojištění, je rozhodující, zda pobírá důchod i z České republiky či pouze z ciziny. V případě důchodu z České republiky by byla standardním poživatelem důchodu a pojištění by za ni hradil stát. Stát by za ní hradil pojištění rovněž v případě, pokud sice nesplňuje podmínky pro přiznání starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně v ČR, ale nemá žádný příjem ze zaměstnání ani samostatné výdělečné činnosti, ani nepožívá žádný důchod z ciziny, popřípadě tento důchod je menší než minimální mzda (bude nutné zdravotní pojišťovně doložit doklad od České správy sociálního zabezpečení o výši důchodu). Pokud důchod z ciziny je vyšší než minimální mzda, musí si Vaše matka hradit zdravotní pojištění sama, a to jako osoba bez zdanitelných příjmů. To znamená, že dle zákona č. 552/1992 Sb. bude platit 13,5% z vyměřovacího základu, kterým je u této kategorie pojištěnců minimální mzda – tedy bude výše pojistného činit 1.080 Kč/měsíc.

4.  Pocházím z Ukrajiny a pracuji již 5 měsíců v Praze. Proč mi Vaše pracovnice odmítla vydat Evropský průkaz zdravotního pojištění EHIC? Jedu do Francie. ČR je členem EU, měl bych mít tedy ve Francii také nárok na zdravotní péči?

Vzhledem k tomu, že nejste občanem členského státu EU, vztahují se na Vás výhradně české právní předpisy. Podle těchto se, pokud nemáte na území ČR trvalý pobyt, stáváte českým pojištěncem jen z titulu zaměstnání u zaměstnavatele se sídlem nebo trvalým pobytem na území ČR. Z tohoto důvodu máte nárok na úhradu zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění na území České republiky a  zdravotní pojišťovna v ČR Vám pro tyto účely vydá průkaz pojištěnce platný jen na území ČR.  

Ukrajina není členem EU, jedná se o tzv. třetí stát ve vztahu k EU. Nárok na úhradu zdravotní péče v  zemích EU, EHP a ve Švýcarsku (tj. nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči na náklady české zdravotní pojišťovny po předložení karty EHIC) se na Vás jako občana třetího státu bude moci vztahovat až po splnění podmínek vyplývajících z nařízení EU upravujících aplikaci koordinačních evropských nařízení na příslušníky třetích států. Podmínkou je splnění legálního pobytu v zemi EU a splnění podmínky přeshraničního (pracovního) migračního prvku. Za splnění podmínky lze považovat nepřetržité podléhání českým právním předpisům po dobu 12 měsíců za posledních 18 měsíců a předchozí podléhání právním předpisům některého jiného státu EU, EHP a Švýcarska či prvek pracovní migrace do jiného státu EU, EHP či Švýcarska.  Pro uznání příslušného nároku se sčítají i jednotlivé pojistné doby. Poté je možné na Vaši žádost vydat Vám kartu EHIC.

5. Byl jsem valnou hromadou zvolen do funkce jednatele mezinárodní společnosti se sídlem v ČR. Jsem cizí národnosti (pocházím z Běloruska) a nevím, zda si budu muset platit pojištění komerční nebo se mohu za nějakých podmínek dostat do veřejného systému zdravotního pojištění. Poradíte mi?

V případě jednatelů společností, kteří jsou cizí národnosti resp. pocházejí z tzv. třetího státu, je situace specifická. Nejprve je třeba uvést, že není již vydáváno příslušnými institucemi pobytové oprávnění za účelem „účasti v právnické osobě“, ale jednatelům společností je vydáváno povolení k pobytu za účelem podnikání. Z pohledu zákonů o veřejném zdravotním pojištění jsou ale jednatelé považováni nikoli za podnikatele, ale za zaměstnance, tj. za osoby kterým plynou nebo by měli plynout příjmy dle § 6 zákona o dani z příjmů. V případě, že vám tedy budou z výkonu funkce jednatele plynout standardní příjmy, budete považován za zaměstnance a stanete se účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění. Pojistné za vás bude odvádět Váš  zaměstnavatel.

Pro registraci k naší ZP vyplňte Přihlášku pojištěnce a doložte oprávnění k pobytu na území ČR. Pracovní povolení od úřadu práce není vyžadováno, neboť pokud budete vykonávat čistě jen funkci jednatele (činnosti spojené s vedením dané společnosti), není nutné o pracovní povolení úřad práce žádat. V případě, že by ale kromě jednání za společnost na venek jste ještě v dané společnosti vykonával práce přímo související s výrobou či poskytováním služeb, měl byste si požádat o pracovní povolení.

6. Mám již trvalý pobyt v ČR, ale moje žena zatím nikoli. Brzy se nám má narodit dítě a teď nevíme, jak to bude s jeho zdravotním pojištěním, protože jak já, tak má žena pocházíme z Moldávie.

V zásadě platí, že účast v systému veřejného zdravotního pojištění vzniká dnem získání trvalého pobytu. Z pohledu zákona o pobytu cizinců je zákonný zástupce narozeného dítěte, který na území pobývá na základě povolení k trvalému pobytu, povinen do 60 dnů ode dne narození podat za narozeného cizince žádost o udělení povolení k trvalému pobytu. Současně platí, že v případě podání žádosti o povolení trvalého pobytu se pobyt narozeného cizince od okamžiku narození do právní moci rozhodnutí o této žádosti považuje za pobyt trvalý. Z této presumpce vychází i registrace Vašeho dítěte u zdravotní pojišťovny. Tj. v případě registrace u naší ZP doložíte vyplněnou Přihlášku pojištěnce, Váš doklad o trvalém pobytu a pakliže ještě dítě nebude mít přiznán trvalý pobyt, doložíte, že jste o trvalý pobyt pro dítě ve smyslu výše uvedeného požádal.

7. Jsem Asiatka zatím bez trvalého pobytu a na základě pracovního povolení jsem byla zaměstnána u jedné úklidové firmy, ale dali mi teď výpověď. Jsem pojištěna u vaší pojišťovny, ale nemám teď výdělky, tak bych chtěla poprosit o odklad placení pojistného.

Vzhledem k tomu, že nemáte trvalý pobyt, nemůžete být nadále účastna v systému veřejného zdravotního pojištění. V případě osob bez trvalého pobytu totiž nárok na účast v systému vzniká a zaniká výhradně v souvislosti s výkonem zaměstnání u zaměstnavatele se sídlem či trvalým pobytem na území ČR. Litujeme, ale pokud nejste zaměstnancem, nemůžete být již u nás pojištěna.